18.2 C

Βαγιαδολίδ – Σεβίλλη 1-1: Απίστευτος βαθμός με buzzer beater του Μπόνο! (vid)

Είναι εντυπωσιακό, όμως συνέβη! Για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν τερματοφύλακας σκοράρει στο ισπανικό πρωτάθλημα. Πρώτος ήταν ο Μάρκο Ντμίτροβιτς στην αναμέτρηση της Έιμπαρ με την Ατλέτικο Μαδρίτης όταν σκόραρε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Τώρα ήταν ο Γιασίν Μπουνού… Ο εκ των κορυφαίων τερματοφυλάκων στη φετινή La Liga και ο ήρωας τον Σεβιγιάνων στον δρόμο για την κατάκτηση του περσινού Europa League χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του!

Η Βαγιαδολίδ προηγήθηκε στο «Χοσέ Θορίγια» με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ορεγιάνα στο 44′ – την παράβαση υπέδειξε ο διαιτητής μετά το χτύπημα στον Βάισμαν – και κρατούσε σχετικά εύκολα το τρίποντο που θα της έδινε μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Ωστόσο το καλό έμεινε για το τέλος. Η μπάλα έμεινε ζωντανή στην περιοχή του Ρομπέρτο, ο Εν Νεσιρί γύρισε την μπάλα που από την κόντρα στον Κουντέ έφτασε στον Μπουνού. Ο γκολκίπερ της Σεβίλλης έπιασε τρομερό σουτ από το αριστερό και διαμόρφωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων το τελικό 1-1.

Βαγιαδολίδ: Ρομπέρτο, Γιάνκο, Χοακίν, Ελ Γιαμίκ, Ολάσα, Πλάνο (84′ Πλάνο), Μέσα (75′ Φέντε), Αλκαράθ (75′ Μίτσελ), Ορεγιάνα (84′ Κίκε Πέρεθ), Βάισμαν (84′ Κόδρο), Γκουαρδιόλα

Σεβίλλη: Μπόνο, Νάβας (46′ Οκάμπος), Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ρεκίκ (67′ Ντε Γιονγκ), Ζορντάν (78′ Όσκαρ Ροντρίγκεθ), Γκούντελι (67′ Ράκιτιτς), Όλιβερ Τόρες (46′ Ακούνια), Σούσο, Πάπου Γκόμες, Εν Νεσιρί