16.6 C

Βαλένθια – Ατλέτικο 3-3: Διπλό χτύπημα του Ντούρο στο 92′ και στο 96′, άφωνος ο Σιμεόνε (vid)

Αυτή δεν είναι η Ατλέτικο Μαδρίτης επί Ντιέγκο Σιμεόνε. Οι Ροχιμπλάνκος δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν υπέρ τους προβάδισμα δύο γκολ στην έδρα της Βαλένθια και είδαν το 1-3 να γίνεται 3-3 με δύο γκολ του Ντούρο στα τέσσερα λεπτά επιπρόσθετου χρόνου της αναμέτρησης!

Ουσιαστικά η Ατλέτικο έπαθε ότι η Μπαρτσελόνα το Σάββατο στη Γαλικία με τη διαφορά πως οι Καταλανοί προηγούνταν με 0-3 και είδαν το προβάδισμα τους να εξανεμίζεται στο δεύτερο μέρος.

Ο Λουίς Σουάρες έκανε το 0-1 στο 35′ με τα παιδαριώδη λάθη στην άμυνα των φιλοξενούμενων να ξεκινούν από το δεύτερο μέρος όταν και ήρθε το αυτογκόλ του Σάβιτς στο 50′. Μπορεί ο Γκριεζμάν με οβίδα να έκανε το 1-2 και ο Βρσάλικο το 1-3 στο 62′ όμως η επανάπαυση και η… υπεροψία είναι κακός σύμβουλος και ο Ντιέγκο Σιμεόνε έμεινε άφωνος με όσα είδε.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από κλέψιμο και σέντρα στην περιοχή ο Ντούρο με σουτ στην κίνηση έκανε το 2-3, ενώ στο έκτο λεπτό από την εκτέλεση κόρνερ στο πρώτο δοκάρι ο ταλαντούχος επιθετικός πήρε την κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 5/11

Μπιλμπάο – Κάντιθ 0-1 (6’ Σάντσεθ)

Σάββατο 6/11

Εσπανιόλ-Γρανάδα 2-0 (30′ Πεδρόσα, 42′ Ντε Τομάς)

Θέλτα-Μπαρτσελόνα 3-3 (52′, 90+6′ Άσπας, 74′ Νολίτο / 5′ Φάτι, 18′ Μπουσκέτς, 34′ Ντεπάι)

Αλαβές – Λεβάντε 2-1 (77′ πεν., 90+1′ Χοσέλου / 13′ Ντε Φρούτος)

Ρεάλ Μαδρίτης – Ράγιο Βαγιεκάνο 2-1 (14′ Κρόος, 38′ Μπενζεμά / 77′ Φαλκάο)

Κυριακή 7/11

Βιγιαρεάλ – Χετάφε 1-0 (10′ Τριγέρος)

Βαλένθια – Ατλέτικο Μαδρίτης 3-3 (50′ αυτ. Σάβιτς, 90+2′, 90+6′ Ντούρο / 35′ Σουάρες, 58′ Γκριεζμάν, 62′ Βρσάλικο)

Μαγιόρκα – Έλτσε (19:30)

Οσασούνα – Ρεάλ Σοσιεδάδ (19:30)

Μπέτις – Σεβίλλη (22:00)