12.5 C

Βαλένθια – Εσπανιόλ 1-2: Έσκασαν πρωτοχρονιάτικες κροτίδες στο «Μεστάγια»

Με την καλύτερη ψυχολογία θα αλλάξει χρόνο η Εσπανιόλ που πανηγύρισε απίστευτη νίκη με ανατροπή στο «Μεστάγια» (1-2) απέναντι στη Βαλένθια. Μέσα σε 5′ στο τελευταίο δεκάλεπτο – δίχως τις καθυστερήσεις – οι Πέρικος έφεραν τα πάνω-κάτω για να βρεθούν στο +11 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η συγκεκριμένη νίκη φτιάχνει και χαρακτήρα στην ομάδα από την Καταλονία καθώς έγινε η δεύτερη ομάδα (μετά τη Ρεάλ) που περνάει από τη συγκεκριμένη έδρα στη φετινή σεζόν!

Οι απουσίες ήταν περισσότερες από πέντε και για τις δύο ομάδες αλλά πιο επηρεασμένη φάνηκε η Βαλένθια παρότι προηγήθηκε με την καρφωτή κεφαλιά του Αλντερέτε στο 51ο λεπτό.

Οι Καταλανοί πήραν την μπάλα στην κατοχή τους και έφτασαν σε μια απίστευτη ανατροπή. Το πέναλτι του Ούγκο Ντούρο στο 83′ (αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα) έδωσε την ευκαιρία στον Ντε Τομάς να σκοράρει το 9ο γκολ του από την άσπρη βούλα ενώ στο 88′ ο Πουάδο από κοντά έπειτα από την ασίστ του Ζόφρε (πέρασε αλλαγή στο 81′) διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Σίλεσεν, Κορέια (78′ Ιράνθο), Γκιγιαμόν, Αλντερέτε, Χ. Βάθκεθ (67′ Πιτσίνι), Έλντερ Κόστα (84′ Τσερίσεφ), Σολέρ (84′ Κοϊντρεντί), Βας, Ντούρο, Μάξι Γκόμες, Γκέντες

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Βιδάλ (81′ Ζόφρε), Σέρχι Γκόμεθ, Καμπρέρα, Πεδρόσα, Μελαμέτ (71′ Όσκαρ Χιλ), Νταρντέρ, Μπάρε (82′ Μορλάνες), Λορέν, Εμπάρμπα (61′ Πουάδο), Ντε Τομάς