18.1 C

Βαλένθια – Λεβάντε 4-2: Ο Βαγέχο έκρινε το ντέρμπι της πόλης

Με ένα εντυπωσιακό ματς σε ρυθμό και φάσεις ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική της La Liga. Η Βαλένθια επιβλήθηκε με 4-2 της Λεβάντε στο τοπικό ντέρμπι, έστω κι αν χρειάστηκε την ανατροπή και έναν νεαρό ποδοσφαιριστή να φέρει τη λύση από τον πάγκο.

Στα 40″ από τη σέντρα του ματς, ο Μοράλες εξέθεσε την άμυνα της Βαλένθια και με γλυκό τελείωμα έγραψε το 0-1.

Η Βαλένθια έφερε το ματς στα ίσα στο 12′ με την κεφαλιά του Γκάμπριελ, ωστόσο ο Μοράλες στο 36′ έδωσε εκ νέου με άψογο σουτ το προβάδισμα στην ομάδα του. Τρία λεπτά αργότερα ο Μάξι Γκόμες βγήκε τετ α τετ μετά την πάσα του Κανγκίν Λι και ισοφάρισε σε 2-2.

Τα πάντα κρίθηκαν μετά το 72′, όταν πέρασε στο ματς ο ταλαντούχος Μάνου Βαγέχο. Ο 23χρονος επιθετικός με δύο πολύ όμορφα γκολ στο 75’΄και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 12/9

Έιμπαρ – Θέλτα 0-0

Γρανάδα – Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-0 (49′ Γιάνχελ Ερέρα, 53′ Μίγια)

Κάντιθ – Οσασούνα 0-2 (10′ Άντριαν Λόπεθ, 79′ Ρουμπέν Γκαρθία)

Κυριακή 13/9

Αλαβές – Μπέτις 0-1 (90+5′ Τέγιο)

Βαγιαδολίδ – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-1 (39′ Μίτσελ / 60′ Λόπεθ)

Βιγιαρεάλ – Ουέσκα 1-1 (68′ πεν. Μορένο / 42′ Μαφέο)

Βαλένθια – Λεβάντε 4-2 (12′ Γκάμπριελ, 39′ Μάξι Γκόμες, 75′, 90+4′ Μάνου Βαγέχο / 1′, 36′ Μοράλες)