21 C

Βαλένθια – Μπάγερν 82-56: Απρόσμενη ήττα για τους Βαυαρούς

Η Βαλένθια πήρε μία εύκολη νίκη κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου με 82-56 και ξεκόλλησε από τη μία νίκη που είχε σημειώσει στη φετινή Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 2-6, ενώ οι Βαυαροί υποχώρησαν στο 3-5.

Η Βαλένθια από το ξεκίνημα της αναμέτρησης έδειξε ότι έχει όρεξη να τρέξει στο παρκέ και να θέσει τον ρυθμό της κόντρα στην Μπάγενρ Μονάχου. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +4 (20-16), με τη συνέχεια να ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου.

Το ημίχρονο τελείωσε με τη Βαλένθια να είναι μπροστά στο σκορ με δέκα πόντους (39-29), παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ, το οποίο ξεκινούσε και κατέληγε στην άμυνα. Η ισπανική ομάδα συνέχισε με την ίδια ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο και χωρίς να αντιμετωπίσει δυσκολία, έφτασε σε μία εύκολη επικράτηση με 82-56.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βάνια Μαρίνκοβιτς με 19 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους καλύτερος ήταν ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 14.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 59-47, 82-56