20.7 C

Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 2-3: Έκανε τα δύσκολα-εύκολα πριν την Ατλέτικο

Φλέρταρε με νέα απώλεια βαθμών, αλλά τελικά τη γλίτωσε η Μπαρτσελόνα. Χωρίς τον τιμωρημένο Ρόναλντ Κούμαν στον πάγκο τους, οι Μπλαουγκράνα πέρασαν με ανατροπή από το «Μεστάγια» (2-3) απέναντι στη Βαλένθια και έφτασαν τους 74 βαθμούς για να βρεθούν στο -2 από την Ατλέτικο μια εβδομάδα πριν το ντέρμπι κορυφής στη Βαρκελώνη.

Οι Καταλανοί βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ για ακόμα μια φορά μέσα στη σεζόν. Στο 50ό λεπτό και μετά από ένα νωθρό πρώτο μέρος, οι Νυχτερίδες προηγήθηκαν με την κεφαλιά του Γκαμπριέλ Παουλίστα που ξέφυγε από τον Λανγκλέ.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν επτά λεπτά αργότερα. Ο Λάτο έκανε χέρι στην προσπάθεια του να κόψει την πάσα του Μέσι στον Ντε Γιονγκ, ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα, αλλά ο Μέσι νικήθηκε από τον Σίλεσεν. Στη συνέχεια της φάσης και αφού δεν απομάκρυναν οι γηπεδούχοι, ο Αργεντινός ισοφάρισε από κοντά.

Μάλιστα, δεν άργησε να έρθει η ανατροπή. Στο 63′ ο Άλμπα έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Ντε Γιονγκ πήρε την κεφαλιά, ο Σίλεσεν απέκρουσε, αλλά ο Γκριεζμάν βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και από κοντά έκανε το 1-2.

Η κλάση του Μέσι φάνηκε λίγα λεπτά αργότερα. Ο Αργεντινός εκτέλεσε με ασύλληπτο τρόπο ένα φάουλ εκτός περιοχής, ο Σίλεσεν δεν μπορούσε να αντιδράσει, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα. Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε με ένα καταπληκτικό σουτ έξω από την αντίπαλη περιοχή ο Κάρλος Σολέρ.

Βαλένθια: Σίλεσεν, Κορέια, Γκιγιαμόν (79′ Γκαμεϊρό), Γκάμπριελ, Λάτο (64′ Ντιακαμπί), Γκαγιά, Βας, Σολέρ, Ράτσιτς (79′ Ολίβα), Γκέντες, Μάξι Γκόμες

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Πικέ, Λανγκλέ, Μπουσκέτς, Ντεστ (75′ Σέρχι Ρομπέρτο), Ντε Γιονγκ, Πέδρι (75′ Μοριμπά), Άλμπα, Μέσι, Γκριεζμάν

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 34ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 30/4

Θέλτα – Λεβάντε 2-0 (51′ Μπράις Μέντεθ, 74′ Σολάρι)

Σάββατο 1/5

Έιμπαρ – Αλαβές 3-0 (3′, 50′, 59′ Κίκε)

Έλτσε – Ατλέτικο 0-1 (23′ Μάρκος Γιορέντε)

Ουέσκα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0 (87′ αυτ. Ελουστόνδο)

Ρεάλ – Οσασούνα 2-0 (76′ Μιλιτάο, 80′ Κασεμίρο)

Κυριακή 2/5

Βαγιαδολίδ – Μπέτις 1-1 (68′ Βάισμαν / 49′ Ρουιμπάλ)

Βιγιαρεάλ – Χετάφε 1-0 (79′ Γέρεμι)

Γρανάδα – Κάντιθ 0-1 (39′ Σομπρίνο)

Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 2-3 (50′ Γκάμπριελ, 83′ Σολέρ / 57′, 69′ Μέσι, 63′ Γκριεζμάν)