20.7 C

Βαλένθια – Παναθηναϊκός 95-83: Κατέρρευσε στο 4ο δεκάλεπτο

Παρά το εξωπραγματικό ποσοστό του στα τρίποντα (11/21), ο Παναθηναϊκός γνώρισε μία ακόμα βαριά ήττα μέσα στη Βαλένθια

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα, καθώς έχασε και από τη Βαλένθια με το βαρύ 95-83 στην Ισπανία. Στο 2-5 και τη 15η θέση της βαθμολογίας έχουν κατρακυλήσει οι Πράσινοι! Χωρίς τρεις βασικούς παίκτες αγωνίστηκαν οι γηπεδούχοι, καθώς απουσίαζαν οι τραυματίες Βαν Ρόσομ, Μαρίνκοβιτς και Σάστρε.

Πρώτος σκόρερ για τη Βαλένθια, που έφτασε στο 5-3, ήταν ο Κλέμεν Πρέπελιτς, ο οποίος «εκτέλεσε» τον απογοητευτικό Παναθηναϊκό με 18 πόντους και 4/5 τρίποντα, ενώ μέτρησε και 6 ασίστ! Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς ήταν άστοχος από το τρίποντο (1/5), αλλά μοίρασε και αυτός 6 ασίστ. Η Βαλένθια ήταν εύστοχη και δημιουργική με 13/24 τρίποντα και 28 ασίστ για 10 λάθη.

Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός είχε 19 ασίστ για 18 λάθη (τα 10 στο πρώτο ημίχρονο) και παρά τα 11/21 τρίποντα έχασε εύκολα. Σε μία ακόμα διδακτική ήττα για τους Πράσινους, κέρδος λογίζεται ο Σέλβιν Μακ, ο οποίος σκόραρε 15 πόντους, τους περισσότερους όταν το ματς είχε κριθεί. Παράλληλα, ο Ιωάννης Παπαπέτρου βελτίωσε τη φετινή απόδοσή του στο τρίποντο, έχοντας 1/3 στο ματς και φτάνοντας το 17.2% στην Ευρωλίγκα της τρέχουσας σεζόν (5/29).

Οι ομάδες άρχισαν επιθετικά και το σκορ στο 5ο λεπτό ήταν 14-12. Από εκεί και πέρα, όμως, δυνάμωσαν οι άμυνες και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 22-21 υπέρ της Βαλένθια χάρη σε τρίποντο του Σαν Εμετέριο. Ο βετεράνος Ισπανός σούτινγκ γκαρντ ήταν απολαυστικός στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας 11 πόντους (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολές). Οι γηπεδούχοι πήραν μία διαφορά 5 πόντων στο 12′ (26-21), αλλά ο Μήτογλου ήταν θετικός για την ομάδα του, πετυχαίνοντας 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, μία ασίστ, 2 κλεψίματα).

Στο 15′, το σκορ ήταν 30-30, η Βαλένθια πέρασε μπροστά με 4 πόντους στο 18′ (38-34) και το πρώτο μέρος τη βρήκε μπροστά στο σκορ, έχοντας +4 χάρη σε τρίποντο του εκπληκτικού Πρέπελιτς σε «νεκρό» χρόνο (45-41). Ο Σλοβένος σούτινγκ γκαρντ ήταν απολαυστικός και αλάνθαστος στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας 13 πόντους (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές). Πάντως, η ομάδα του Πονσαρνάου δεν έδειχνε και πολύ συγκεντρωμένη στο παρκέ, χάνοντας δύο αιφνιδιασμούς χωρίς άμυνα και σε… κενή εστία. Ειδικά, αυτό που έκανε ο Ντέρικ Γουίλιαμς στο 17′, θα γίνει «μπλούπερ», αστοχώντας σε κάρφωμα!

Η Βαλένθια είχε πλουραρισμό στην επίθεση και σκόραρε με χαρακτηριστική άνεση. Όποτε ήθελε ανέβαζε ρυθμό και ταχύτητα. Δεν έπαιζε, όμως, καλή άμυνα ούτε στην τρίτη περίοδο και ο Παναθηναϊκός επέστρεφε όταν έχανε την επαφή του με το σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 6 πόντους στο 27′ (60-54), ενώ στο 29′ η διαφορά έφτασε και τους 7 (68-61). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 68-66 με τρίποντο και φάουλ του Νέντοβιτς (έχασε τη βολή και το… τετράποντο), αλλά ο Χέρμανσον σκόραρε με λέι-απ στην εκπνοή της τρίτης περιόδου, κάνοντας το 70-66. Η Βαλένθια είχε 21 ασίστ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, οι Ισπανοί αποφάσισαν να παίξουν άμυνα, ο Παναθηναϊκός έμεινε από το 32′ μέχρι το 36′ χωρίς πόντο, και η διαφορά ολοένα και ανέβαινε. Με σερί 8-0, η Βαλένθια ανέβασε το σκορ στο 82-70 (34′) και από εκεί και πέρα «ξεμάκραινε» ολοένα και περισσότερο (91-78 στο 37′ και 95-80 στο 39′). Μάλιστα, θα μπορούσε να φτάσει εύκολα και τους 100 πόντους, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο κατέβασε ταχύτητα και οι Πράσινοι είχαν μία ακόμα τιμητική ήττα στη διοργάνωση με σκορ 95-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 70-66, 95-83

Διαιτητές: Φερνάντο Ρότσα (Πορτογαλία), Τόμισλαβ Χόρντοβ (Κροατία), Ρόμπερτ Βικλίτσκι (Τσεχία)