22.5 C

Βαλένθια – Ρεάλ 1-1: Έσωσε τον βαθμό στο 95′ η Βασίλισσα πριν το clasico

Γκέλα εσείς; Γκέλα κι εμείς, είπε η Ρεάλ Μαδρίτης λίγες μέρες πριν το ντέρμπι κορυφής με την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου». Ένα 24ωρο μετά το 2-2 της ομάδας του Ερνέστο Βαλβέρδε στο «Ανοέτα» ΄κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ, η Ρεάλ παρουσίασε κάκιστη εικόνα στο «Μεστάγια» και έμεινε στην ισοπαλία με τη Βαλένθια (1-1)

Οι «νυχτερίδες» που έβγαλαν αρκετή κούραση από το ταξίδι στο Άμστερνταμ και τη νίκη-πρόκριση επί του Άγιαξ πήγε το ματς σε χαμηλό ρυθμό και… υπνώτισε την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν, η οποία ανέβασε ταχύτητα για μερικά λεπτά στο δεύτερο μέρος. Ωστόσο, από μια κόντρα στο 78′, ο Βας βρήκε τον Σολέρ κι εκείνος με ψύχραιμο πλασέ και αμαρκάριστος έγραψε το 1-0.

Στις καθυστερήσεις ο Βαγιέχο βρέθηκε μια ανάσα από το 2-0, αλλά ο Κουρτουά αποσόβησε το γκολ με σπουδαία επέμβαση στην κλειστή του γωνία και έτσι η Ρεάλ… τιμώρησε τις νυχτερίδες με… μπάζερ μπίτερ (95′) χάρη στο γκολ του Μπενζεμά ύστερα από αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων σε εκτέλεση κόρνερ.