17 C

Βαλκανικό Κύπελλο: Ήττα στην Άγκυρα για την Κηφισιά (3-1) από τη Ραντνίσκι

Με ήττα 3-1 σετ (25-17, 22-25, 25-23, 25-16) ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Βαλκανικό Κύπελλο, που διεξάγεται στην Άγκυρα ο ΑΟΠ Κηφισιάς, ο οποίος δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ραντνίσκι από τη Σερβία.

Η ομάδα των βορείων προαστίων «πλήρωσε» τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, καθώς και την αδυναμία της σε υποδοχή και side out. Πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στον αγώνα της Δευτέρας κόντρα στην οικοδέσποινα Χαλκμπανκ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Ραντνίσκι μπήκε με το «γκάζι πατημένο». Πιέζοντας στο σερβίς και έχοντας ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε νωρίς 8-2. Η Κηφισιά ανέβασε την απόδοσή της και με τον Λινάρδο στη θέση του σερβίς μείωσε 10-6, όμως οι τυπικά φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα, δεν απειλήθηκαν από την ομάδα των βορείων προαστίων και τελείωσαν το σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού μπήκαν «μεταμορφωμένοι» στο γήπεδο, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους. Το σερβίς «χάλασε» την υποδοχή των Σέρβων και αποτελεσματικότητα στην κόντρα μπαλα Αθηναϊκή ομάδα προηγήθηκε 10-5 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κοτσάκη. Στην εξέλιξη του σετ ο ακραίος της Κηφισιάς έδωσε «αέρα» 8 πόντων στην Κηφισιά 15-7.

Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν με τον ίδιο εντυπωσιακό ρυθμό εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +11 (22-11) και φτάνοντας σε δεκαπλό σετ μπολ 24-14. Εκεί ένα μπλακ άουτ λίγο έλειψε να στοιχήσει καθώς οι Σέρβοι με σερί 8-0 μείωσαν 24-22 με τον Παλαιολόγο να κλείνει το σετ με 25-22.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το τρίτο σετ στο οποίο Κηφισιά και Ραντνίσκι πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το 8-8. Οι Σέρβοι προσπέρασαν 11-9 και λίγο αργότερα 17-14. Η Κηφισιά με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσα 22-22 με μπλοκ από τους Λινάρδο και Παλαιολόγο. Η Ραντνίσκι έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22, η Κηφισιά «έσβησε» το πρώτο, όμως στη δεύτερη ευκαιρία οι Σέρβοι έκλεισαν το σετ 25-23 κάνοντας το 2-1.

Στο τέταρτο σετ η Ραντνίσκι εκμεταλλεύθηκε ένα κενό διάστημα της Κηφισιάς μετατρέποντας το 6-5 σε 10-5. Η ομάδα των βορείων προαστίων δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ με τους Σέρβους να το κατακτούν 25-16.