23.5 C

Βασιλιάδες στο Καζάν: Χρυσό ο Βαζαίος, χάλκινο ο Χρήστου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα!

Οι Έλληνες πρωταθλητές της Κολύμβησης κατέκτησαν μέσα σε λίγη ώρα δύο μετάλλια με εκπληκτικές εμφανίσεις στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Καζάν

Μεγάλη μέρα για την ελληνική κολύμβηση είναι η Παρασκευή (5/11) αφού οι δύο Έλληνες πρωταθλητές Ανδρέας Βαζαίος και Απόστολος Χρήστου κατέλαβαν δύο μετάλλια μέσα σε λίγη ώρα το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης σε 25άρα πισίνα που διεξάγεται στο Καζάν.

Ο Ανδρέας Βαζαίος επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και κατέκτησε για δεύτερη διαδοχική φορά το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 1:51.70.

Είναι το έβδομο μετάλλιο που κατακτά ο Βαζαίος σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μικρής πισίνας, τα μισά απ’ όσα έχει πάρει η χώρα μας στην ιστορία του θεσμού, και το όγδοο συνολικά (μαζί με το χρυσό στο ίδιο αγώνισμα στο Ευρωπαϊκό 50άρας του 2016). Ανεβαίνει στο βάθρο για τέταρτη διαδοχική διοργάνωση και μετράει από το 2015 τρία χρυσά, δύο ασημένια και δύο χάλκινα μετάλλια, συγκομιδή που μπορεί να αυξηθεί την Κυριακή (7/11), όταν θα γίνει ο τελικός των 100μ. μικτή.

Μετά το χρυσό του Ανδρέα Βαζαίου στα 200μ. μικτή ατομική, ο Απόστολος Χρήστου κατέλαβε την τρίτη θέση στον τελικό των 100μ. ύπτιο με 49.87, βελτιώνοντας μάλιστα το πανελλήνιο ρεκόρ (49.98) που είχε σημειώσει στον χθεσινό (4/11) ημιτελικό.

Ο αθλητής του Πάνου Βελέντζα κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο μετάλλιό του σε μικρή πισίνα, μετά τα τρία – επίσης χάλκινα – που έχει κερδίσει στο ίδιο αγώνισμα, σε ισάριθμα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα 50άρας πισίνας.