15.9 C

Βαθμό στο 92′ με Σιμάνσκι οι Πολωνοί κόντρα στην Αγγλία, πεντάρες για Ιταλία και Αλβανία (vid)

Η Αγγλία ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει την έκτη κατά σειρά νίκη της στα προκριματικά του Μουντιάλ 2022.

Ένας «Έλληνας» όμως της χάλασε τα σχέδια: Ο Σιμάνσκι της ΑΕΚ σκόραρε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και κάπως έτσι οι Πολωνοί κατάφεραν να κρατηθούν στο -1 από την Αλβανία, η οποία πλέον βρίσκεται στη 2η θέση του ομίλου καθώς επικράτησε με 5-0 του Σαν Μαρίνο, με τον άλλοτε παίκτη του Ολυμπιακού Καζίμ Λάτσι να βρίσκεται μεταξύ των σκόρερ.

Ο Πολωνός σε φάση διαρκείας βρήκε το χρυσό γκολ που επέτρεψε στους Πολωνούς να μείνουν ζωντανοί και να πανηγυρίσουν βαθμό (1-1) απέναντι στην πρωτοπόρο Αγγλία, η οποία είχε προηγηθεί με την γκολάρα του Χάρι Κέιν στο 72′. Ο διεθνής φορ της Τότεναμ βρήκε χώρο εκτός περιοχής και νίκησε τον Σέζνι.

Η Ιταλία σκόρπισε τη Λιθουανία μέσα σε ένα ημίχρονο και το τελικό 5-0 την αφήνει άκρως ικανοποιημένη. Ο Μαντσίνι έκανε πολλές αλλαγές – και κατά τη διάρκεια του ματς – έδωσε ευκαιρίες σε νέα πρόσωπα, ενώ το 4-0 είχε διαμορφωθεί από το 29′ με τον Κεν να βρίσκει δύο φορές δίχτυα. Στον ίδιο όμιλο η Ελβετία έμεινε στο 0-0 στη Βόρεια Ιρλανδία και διατηρήθηκε στη 2η θέση.

Η Γερμανία έκανε καταπληκτική εμφάνιση στο Ρέικιαβικ κόντρα στην Ισλανδία, επικράτησε με 4-0 και έφτασε τους 15 βαθμούς αφήνοντας στο -4 την Αρμενία που αναδείχθηκε ισόπαλη στο Γερεβάν με το Λιχτενστάιν (1-1) και στο -5 τη Ρουμανία που έμεινε στο 0-0 με τη Βόρεια Μακεδονία στα Σκόπια.