16.7 C

Βελέζ Μόσταρ – ΑΕΚ 2-1: Κατώτερη η Ένωση, ηχηρή σφαλιάρα στη Βοσνία

Σοκαριστική ήττα από τους Βόσνιους γνώρισε η αργή και θλιβερή Ένωση στο Σαράγεβο και τρέχει στη ρεβάνς να συμμαζέψει τα... ασυμμάζευτα

Αργή, χωρίς ιδέες και με πολύ κακή εικόνα μεσοαμυντικά, η ΑΕΚ πλήρωσε τα τραγικά λάθη της και γνώρισε ήττα-σοκ στο Σαράγεβο από τη Βελέζ Μόσταρ (2-1) για τον Β’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League και επιβεβαίωσε πως ούτε στη νεοσύστατη ευρωπαϊκή διοργάνωση οι ελληνικές ομάδες μπορούν να πετύχουν πολλά πράγματα.

Αν λοιπόν η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς θέλει να γλιτώσει ένα ιστορικό κάζο, τότε σε μια εβδομάδα στο ΟΑΚΑ καλείται να έχει βελτιώσει την εικόνα της. Αυτό που παρουσίασε στο Σαράγεβο σίγουρα δεν ήταν εικόνα μιας ομάδας που μπορεί να φανεί ανταγωνιστική ακόμα και κόντρα σε έναν σύλλογο όπως η Βελέζ Μόσταρ.

Αυτό που εξηγεί από μόνο του τι συνέβη στην αναμέτρηση, είναι το γεγονός πως η ΑΕΚ προηγήθηκε, αλλά όχι μόνο δεν κράτησε έστω την ισοπαλία, αλλά αμέσως δέχθηκε την ισοφάριση και τελικά ηττήθηκε με ανατροπή.

Μόλις στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης η ΑΕΚ προηγήθηκε με πολύ ωραία συνεργασία του Αλμπάνη με τον Ανσαριφάρντ. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έβγαλε τετ α τετ με φοβερή κάθετη τον Ιρανό στράικερ που είχε όλο τον χρόνο να εκτελέσει για να γράψει το 0-1.

Κι όμως, μόλις δύο λεπτά κράτησε το προβάδισμα της η Ένωση. Οι Βόσνιοι απάντησαν δύο λεπτά αργότερα. Ο Πρσες βρέθηκε αμαρκάριστος εκτός περιοχής, ζύγισε ένα τρομερό σουτ με το αριστερό, η μπάλα πήρε ύψος και πέρασε πάνω από τον Τσιντώτα για το 1-1.

Η Βελέζ έβρισκε διαρκώς τρόπο να κυκλοφορεί καλά την μπάλα ανάμεσα στις γραμμές, ενώ με την πίεση που ασκούσαν οι παίκτες της, δημιουργούσε επικίνδυνες προϋποθέσεις. Μετά το γκολ, ο Πρσες επιχείρησε να πετύχει ένα πανομοιότυπο γκολ, αλλά ο Τσιντώτας απομάκρυνε σε κόρνερ.

Η φάση που σήκωσε διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΕΚ στο πρώτο μέρος ήταν στο γκολ που πέτυχε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, με τον επόπτη όμως να κρίνει πως ο Ιρανός βρέθηκε σε θέση οφσάιντ.

Ο Μάνταλος έβγαλε στο 42ο λεπτό τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ανσαριφάρντ σκόραρε με κεφαλιά με τον επόπτη να σηκώνει το σημαιάκι του.

Το ριπλέι δεν τον δικαιώνει, καθώς ο Ίτσιτς φαίνεται να καλύπτει τον Ιρανό τη στιγμή που φεύγει η μπάλα από τα πόδια του Μάνταλου. Θυμίζουμε πως δεν υπάρχει VAR στην προκριματική φάση κι έτσι μέτρησε η απόφαση του βοηθού.

Η Βελέζ έφτασε στην ανατροπή κόντρα στην ΑΕΚ στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης για τον Β’ προκριματικό γύρο του Conference League στο Σαράγεβο.

Οι παίκτες της Ένωσης απέτυχαν να κόψουν την μπάλα, η οποία έφτασε στα πόδια του Ζαΐμοβιτς και εκείνος με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-1.

Τα αμυντικά προβλήματα ήταν εμφανή, ενώ και στις στημένες μπάλες οι εκτελέσεις που είχε η Ένωση ήταν αποκαρδιωτικές. Σε όλο το δεύτερο μέρος μόνο ο Τζαβέλλας φάνηκε απειλητικός από αέρος και μάλιστα στη μία από τις δύο ευκαιρίες του (49′) σημάδεψε το δοκάρι.

Από την πλευρά τους οι Βόσνιοι διατήρησαν πολύ άνετα το προβάδισμα τους, ενώ άγγιξαν και τρίτο γκολ, ωστόσο ο Τσιντώτας γράπωσε την μπάλα στην κεφαλιά του Γκεοργκίγεβιτς.

Η ΑΕΚ έφυγε με σκυμμένο κεφάλι από το Σαράγεβο, αλλά έχει την ευκαιρία να διορθώσει το (σοβαρό) λάθος της στο ΟΑΚΑ προκειμένου να πάρει το εισιτήριο για τον Γ’ προκριματικό, εκεί όπου θα περιμένει ο νικητής του ζευγαριού Έλφσμποργκ – Μιλσάμι (4-0 υπέρ των Σουηδών το πρώτο ματς).

ΒΕΛΕΖ ΜΟΣΤΑΡ – ΑΕΚ 2-1

Γήπεδο: Stadion Grbavica (Σαράγεβο)

Σκόρερ: 14′ Πρσες, 53′ Ζαΐμοβιτς / 12′ Ανσαριφάρντ

Διαιτητής: Φερμπούμεν (ΒΕΛ)

Κίτρινες: Άντζουσιτς, Χασάνοβιτς, Ντάριο, Τσόσιτς / Μάνταλος, Σάκχοφ, Τάνκοβιτς, Λε Ταλέκ

Βελέζ Μόσταρ (Ντούντιτς): Μπογκντάνοβιτς, Όβτσινα, Ζελίκοβιτς, Ίσιτς, Ντάριο, Χασάνοβιτς, Πρσες (73′ Όσμιτς), Τσόσιτς (86′ Ράντοβιτς), Άντζουσιτς (69′ Βεχάμποβιτς), Μπραντάο (86′ Ντεγιάνοβιτς), Ζαΐμοβιτς (69′ Γκεοργκίγεβιτς)

ΑΕΚ (Μιλόγεβιτς): Τσιντώτας, Μπακάκης, Σβάρνας, Τζαβέλλας, Λόπες (59′ Μιτάι), Σιμάνσκι, Σάκχοφ (79′ Λε Ταλέκ), Λιβάι Γκαρσία, Μάνταλος, Αλμπάνης (59′ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (69′ Αραούχο)