23.5 C

Βέλγιο – Ελλάδα 1-1: Τόνωση ψυχολογίας σε φιλική αναμέτρηση

Η Εθνική αναδείχθηκε ισόπαλη με το Βέλγιο σε φιλικό (1-1), τέσσερα χρόνια μετά την τελευταία φορά που επισκέφθηκε τις Βρυξέλλες σε επίσημο παιχνίδι

Ισοπαλία σε φιλική αναμέτρηση με το Βέλγιο (1-1) στο βορειοδυτικό τμήμα των Βρυξελλών απέσπασε η εθνική Ελλάδας του Τζον Φαν’τ Σιπ, επιβεβαιώνοντας ακόμα και σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον πως όταν δεν κρίνεται κάτι μπορεί να αφήσει θετικές εντυπώσεις.

Πριν από τέσσερα χρόνια, η Εθνική είχε αναδειχθεί ισόπαλη με το ίδιο σκορ στις Βρυξέλλες απέναντι στο Βέλγιο: Τότε είχε σκοράρει ο Κώστας Μήτρογλου για το 0-1, με τον Λουκάκου να σώζει τον βαθμό για τους Βέλγους για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Με Γιαννούλη και Τσιμίκα μαζί στο αριστερό άκρο, ο Φαν’τ Σιπ θέλησε να περιορίσει τις επελάσεις από τα δεξιά, δίχως όμως μεγάλο αποτέλεσμα. Η Εθνική βρέθηκε πάντως κοντά στο να προηγηθεί, με τον Μασούρα να χάνει μοναδική ευκαιρία στο 3ο λεπτό.

Ο Αλντερβάιρελντ έκανε κάκιστο γύρισμα προς τα πίσω, ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού βγήκε στην πλάτη της άμυνας όμως πλάσαρε πάνω στον Μινιολέ ενώ είχε αρκετό χώρο. Δέκα λεπτά αργότερα, ο παίκτης του Ολυμπιακού γύρισε από τα δεξιά στον Μπακασέτα που εκτέλεσε με τη μία, αλλά ο Μινιολέ επενέβη ξανά.

Η ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΜΑΣΟΥΡΑ ΣΤΟ 3′

Οι Βέλγοι συνήλθαν και ξεκίνησαν να κάνουν το παιχνίδι τους. Στο 14′ ο Πρατ γύρισε από τα δεξιά, ο Λουκάκου έκανε την προβολή από τη μικρή περιοχή, αλλά ενστικτωδώς ο Βλαχοδήμος απομάκρυνε.

Ο γκολκίπερ της Μπενφίκα δεν είχε απάντηση έξι λεπτά αργότερα. Από κλέψιμο των Βέλγων, ο Θόργκαν Αζάρ έπαιξε το «ένα-δύο» με τον Καράσκο και με πλασέ νίκησε τον Έλληνα τερματοφύλακα για το 1-0.

ΤΟ 1-0 ΤΟΥ ΘΟΡΓΚΑΝ ΑΖΑΡ

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ έφτασε μια ανάσα από το 2-0 πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, με τους Μενιέ και Ντοκού όμως να μην καταφέρνουν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Βέλγοι έδειξαν ανέτοιμοι μια εβδομάδα πριν την έναρξη του EURO και σε μεγάλο βαθμό τα πειράματα του Ισπανού τεχνικού δεν τους επέτρεψαν να βρουν ομοιογένεια.

Η Εθνική προειδοποίησε στο 61′ με τον Μασούρα (ο Μινιολέ έδιωξε ξανά σε κόρνερ), αλλά στο 68′ ήρθε το γκολ που δικαιούταν η γαλανόλευκη. Το κόρνερ εκτελέστηκε από τα δεξιά, η κεφαλιά-ψαράκι του Κυριάκου Παπαδόπουλου σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι και η μπάλα έφτασε στον έτερο κεντρικό αμυντικό, Γιώργο Τζαβέλλα που σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

ΤΟ 1-1 ΤΟΥ ΤΖΑΒΕΛΛΑ

Εκεί τελείωσε το ματς, αφού με τις αλλαγές που ακολούθησαν δεν υπήρξε καλός ρυθμός στην αναμέτρηση. Σημειώνεται πως το ντεμπούτο του σε επίπεδο Εθνικής – έστω και σε φιλική αναμέτρηση – έκανε ο Σάλιακας που πήρε στο 80′ τη θέση του εξαιρετικού Ανδρούτσου.

ΒΕΛΓΙΟ – ΕΛΛΑΔΑ 1-1 (ΦΙΛΙΚΟ)

Σκόρερ: 20′ Θόργκαν Αζάρ / 66′ Τζαβέλλας

Βέλγιο (Μαρτίνεθ): Μινιολέ (90′ Σελς), Αλντερβάιρελντ (82′ Τίλεμανς), Ντεναγιέρ, Μπογιατά, Μενιέ, Ντεντόνκερ, Πρατ, Θόργκαν Αζάρ (74′ Σαντλί), Ντοκού (46′ Μέρτενς), Λουκάκου (46′ Μπατσουαγί), Καράσκο (74′ Τροσάρ).

Ελλάδα (Φαν’τ Σιπ): Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος (80′ Σάλιακας), Κυριάκος Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας (60′ Κούτρης), Μπουχαλάκης (69′ Ζέκα), Γαλανόπουλος (69′ Σιώπης), Γιαννούλης, Μπακασέτας (80′ Μάνταλος), Μασούρας, Παυλίδης (60′ Πέλκας).