22.6 C

Βέλγιο – Ρωσία 3-0: Την έκανε μια χαψιά!

Παίζοντας όσο χρειάζεται και με τον Λουκάκου να τιμωρεί κάθε λάθος, οι Βέλγοι ισοπέδωσαν τους Ρώσους στην Αγία Πετρούπολη κάνοντας επίδειξη δύναμης

Ούτε που θα μπορούσε να φανταστεί μια τόσο άνετη πρεμιέρα το Βέλγιο, που έδειξε γιατί αποτελεί ένα εκ των φαβορί για την κατάκτηση του EURO. Με τον Λουκάκου να χτυπά δις και τον Μενιέ να μπαίνει αλλαγή, να σκοράρει και να δίνει ασίστ, οι Βέλγοι ισοπέδωσαν με 3-0 την κάκιστη Ρωσία στην Αγία Πετρούπολη και έβαλαν εύκολα τους τρεις πρώτους βαθμούς στο σακούλι.

Ο Βέλγος στράικερ της Ίντερ ήταν εκείνος που τιμώρησε το πρώτο λάθος της ομάδας του Τσερτσέσοφ στο 10′. Μετά από σέντρα ο Σεμένοφ βρήκε την μπάλα και την έστρωσε ουσιαστικά στον Λουκάκου που με πλασέ έγραψε το 1-0. Την παράσταση βέβαια δεν έκλεψε το γκολ, αλλά ο πανηγυρισμός του.

Ο έμπειρος φορ έτρεξε στην κάμερα και φώναξε «Κρις σ’ αγαπάω» αφιερώνοντας το γκολ του στον συμπαίκτη του στην Ίντερ, Κρίστιαν Έρικσεν, ο οποίος νοσηλεύεται σε σταθερή κατάσταση σε νοσοκομείο της Κοπεγχάγης ύστερα από την κατάρρευση του στον αγωνιστικό χώρο στο 42ο λεπτό του παιχνιδιού Δανία – Φινλανδία.

Μέσα σε λίγα λεπτά έγιναν τρεις αναγκαστικές αλλαγές, με τη μία εξ αυτών να εξελίσσεται σε άσο στο μανίκι του Μαρτίνεθ. Ο Μενιέ πέρασε αντί του Καστάν και επτά λεπτά αργότερα (34′) χρίστηκε σκόρερ, αφού η ρώσικη άμυνα έκανε νέο λάθος (ο Σούνιν δεν μάζεψε την μπάλα) και ο Βέλγος μπακ χαφ έκανε το 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε μάλλον… διαδικαστικό χαρακτήρα. Το Βέλγιο φύλαξε τα νώτα του, δεν απειλήθηκε και απείλησε μόνο για να πετύχει ένα τρίτο γκολ στο 88′. Ο Μενιέ πέρασε κάθετα στον Λουκάκου που εκτέλεσε δυνατά και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΒΕΛΓΙΟ – ΡΩΣΙΑ 3-0

Γήπεδο: Αγία Πετρούπολη

Σκόρερ: 10′, 88′ Λουκάκου, 34′ Μενιέ

Διαιτητής: Ματέου Λαόθ (ΙΣΠ)

Βέλγιο (Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Μπογιατά, Βερτόνγκεν (77′ Βερμάελεν), Καστάν (27′ λ.τρ. Μενιέ), Ντεντονκέρ, Τίλεμανς, Θόργκαν Αζάρ, Μέρτενς (72′ Εντέν Αζάρ), Καράσκο (77′ Πρατ), Λουκάκου

Ρωσία (Τσερτσέσοφ): Σούνιν, Μάριο Φερνάντες, Σεμένοφ, Τζικίγια, Ζιρκόφ (43′ λ.τρ. Καραβάεφ), Οζντόεφ, Μπαρίνοφ (46′ Ντιβέεφ), Ζομπνίν (63′ Μούκιν), Κουζιάεφ (30′ λ.τρ. Τσερίσεφ  / 63′ Μίραντσουκ), Γκολόβιν, Τζιούμπα