15.9 C

Βενέτσια – Προμηθέας 52-70: Με τρομερό Μαυροκεφαλίδη!

Ο Προμηθέας Πάτρας πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί της Βενέτσια στην Ιταλία με 70-52, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του Top 16 του Eurocup και έκανε το 2-2, ενώ οι Ιταλοί υποχώρησαν στο ίδιο ρεκόρ.

Από την αρχή του αγώνα ο Προμηθέας είχε έναν πρωταγωνιστή και αυτός άκουγε στο όνομα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη (28 π). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στην αρχή με τον Έλληνα σέντερ να σημειώνει τους οκτώ πρώτους πόντους της ομάδας του, με το δεκάλεπτο τελικά να κλείνει στο 12-14.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ανέβασε την απόδοσή της στη συνέχεια και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Βενέτσια. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους Πατρινούς στο +14 (27-41) και την ιταλική ομάδα να προσπαθεί να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τον Προμηθέα να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό της. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανεβάσουν την υπέρ τους διαφορά στο +18 (36-54), καθώς η άμυνα τους ήταν εξαιρετική, δεχόμενη μόλις 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 27-41, 36-54, 52-70