21.2 C

Βενέτσια – Ρόμα 3-2: Οι νεοφώτιστοι «ξέραναν» την ομάδα του Μουρίνιο με ανατροπή στην ανατροπή!

Από το κακό στο χειρότερο η Ρόμα τον τελευταίο μήνα, με τα αρνητικά αποτελέσματα να έχουν μαζευτεί για τον Ζοσέ Μουρίνιο που προσπαθεί να ελέγξει την κατάσταση.

Η Ρόμα μετά το 2-2 με την Μπόντο Γκλιμτ στην έδρα της υπέστη δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα με 3-2 στην έδρα της Βενέτσια η οποία πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα και βρίσκεται στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη με 12 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους Ρωμαίους από εκτέλεση κόρνερ με το γκολ του Καλντάρα στο 3ο μόλις λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλές ευκαιρίες και έφτασαν στην ανατροπή με δύο γκολ πριν το φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο Έιμπραχαμ έστρωσε στον Σομουρόντοφ και ο Ουζμπέκος με δυνατό σουτ έκανε το 1-1, ενώ στις καθυστερήσεις ο Άγγλος φορ γύρισε ωραία το σώμα του και έμεινε όρθιος για να εκτελέσει τον Ρομέρο για το 1-2.

Η Βενέτσια ήταν αποφασισμένη να μην το παρατήσει όσο έβλεπε τους κενούς χώρους που άφησαν οι παίκτες του Μουρίνιο και έφτασε σε μια τρομερή ανατροπή. Πρώτα ο Αμούζου ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (2-2) και στη συνέχεια ο Οκερέκε που βγήκε τετ α τετ εκτέλεσε τον Ρούι Πατρίσιο για το τελικό 3-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 11ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 5/11

Έμπολι – Τζένοα 2-2 (62′ Ντι Φραντσέσκο, 72′ Ζουρκόφσκι / 13′ Κρισίτο, 89′ Μπιάνκι)

Σάββατο 6/11

Σπέτσια – Τορίνο 1-0 (58’ Σάλα)

Γιουβέντους – Φιορεντίνα 1-0 (90+1′ Κουαρδάδο)

Κάλιαρι – Αταλάντα 1-2 (27′ Ζοάο Πέδρο / 6′ Πάσαλιτς, 43′ Σαπάτα)

Κυριακή 7/11

Βενέτσια – Ρόμα 3-2 (3′ Καλντάρα, 65′ πεν. Αράμου, 74′ Οκερέκε / 43′ Σαμουρόντοφ, 45+2′ Έιμπραχαμ)

Σαμπντόρια – Μπολόνια (16:00)

Ουντινέζε – Σασουόλο (16:00)

Νάπολι – Βερόνα (19:00)

Λάτσιο – Σαλερνιτάνα (19:00)

Μίλαν – Ίντερ (21:45)