15 C

Βέρντερ – Λειψία 1-2: Στον τελικό του DFL Pokal με γκολ στο 121′

Με δραματικό τρόπο – μιας και χρειάστηκε η παράταση – η Λειψία πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας, εκεί όπου θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας της.

Η ομάδα του Νάγκελσμαν (ο Γερμανός θα ήθελε να αποχωρήσει το καλοκαίρι για την Μπάγερν έχοντας στα χέρια του το Κύπελλο με τη Λειψία) επικράτησε με 2-1 της Βέρντερ στη Βρέμη, σε ένα ματς που όλα κρίθηκαν στην παράταση.

Ο Χουάνγκ άνοιξε το σκορ στο 93′, ωστόσο από λάθη των φιλοξενούμενων ο Μπιτενκούρ βρήκε τον τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.

Παρόλα αυτά, η Λειψία είχε την απάντηση λίγο πριν οδηγηθεί η αναμέτρηση στα πέναλτι. Ο Χουάνγκ που σκόραρε το 0-1 έβγαλε την ασίστ για τον Φόρσμπεργκ, με την Σουηδό να διαμορφώνει το τελικό 1-2 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του δεύτερου μέρους της παράτασης.

Ο δεύτερος φιναλίστ του τελικού θα προκύψει από το ζευγάρι Ντόρτμουντ – Χόλσταϊν Κιλ (1/5, 21:30).