18.2 C

Βέρντερ Βρέμης – Χάιντενχαϊμ 0-0: Το τελευταίο εισιτήριο για την Bundesliga θα κριθεί στη ρεβάνς

Όποιος πίστευε πως η Βέρντερ θα «κλείδωσε» από το πρώτο παιχνίδι μπαράζ την παραμονή της στην Bundesliga, διαψεύστηκε οικτρά. Η ομάδα της Βρέμης έμεινε στο 0-0 με την πολύ μαχητική Χάιντενχαϊμ, η οποία είχε ουκ ολίγες στιγμές να βρει ένα εκτός έδρας γκολ που θα της έδινε μεγάλο προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού το βράδυ της Δευτέρας (6/7).

Οι γηπεδούχοι έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες, αλλά κινδύνευσαν με ήττα-σοκ από μια ομάδα που πήρε κυριολεκτικά στο φινάλε της Τσβάιτελιγκα το εισιτήριο για τον αγώνα μπαράζ παραμονής/ανόδου.

Στο 87′ ο Μοϊσάντερ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα χάσει την κρίσιμη ρεβάνς, ενώ στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Μπίρμαν να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παβλένκα.

Σε περίπτωση που το δεύτερο παιχνίδι των δύο ομάδων έρθει 0-0 τότε θα υπάρξει παράταση (ακόμα και πέναλτι), ενώ σε ισοπαλία με σκορ ή νίκη των φιλοξενούμενων, η Βέρντερ θα παραμείνει στην κατηγορία. Η Χάιντενχαϊμ μπορεί να πάρει την άνοδο εφόσον νικήσει με οποιοδήποτε σκορ.