18.1 C

Βερόνα – Γιουβέντους 1-1: Αυτοκτονία στην πόλη του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας… (vid)

Την πρώτη της απώλεια βαθμών μετά την ήττα από την Ίντερ στις 17 Ιανουαρίου είχε η Γιουβέντους στη Βερόνα (1-1), με τους γηπεδούχους να αποσπούν σπουδαίο βαθμό και να χαλάνε τα όποια… πλάνα της Μεγάλης Κυρίας για τίτλο τη φετινή σεζόν.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο με λίγες ευκαιρίες, η ομάδα του Αντρέα Πίρλο προηγήθηκε στο 49ο λεπτό με τον Ρονάλντο. Ο Ράμσεϊ προστάτευσε ωραία την μπάλα και πέρασα κάθετα στον Κιέζα που γύρισε στον επερχόμενο και αμαρκάριστο Κριστιάνο Ρονάλντο που με σουτ έγραψε το 0-1.

Η Γιουβέντους θεώρησε ότι κάπου εκεί το ματς τελείωσε, υποτιμώντας έναν αντίπαλο που ως εκείνη τη στιγμή έμοιαζε όντως ανεπαρκής και λίγος για να την απειλήσει. Μόνο που οι πρωταθλητές χαλάρωσαν περισσότερο απ’ ό,τι έπρεπε και μετά το 60′ αρκέστηκαν στο να προσπαθούν να σβήσουν το παιχνίδι και όχι να προσπαθήσουν να το καθαρίσουν.

Η τιμωρία ήρθε στο 78′: η άπιαστη κεφαλιά του Μπαράκ νίκησε τον Σέσνι, οι τορινέζικες μηχανές που είχαν σβήσει από νωρίς ήταν αδύνατον να ξανανάψουν και κάπως έτσι χάθηκαν δυο βαθμοί που πρέπει να πανηγυρίστηκαν έξαλλα στο Μιλάνο.

Η καθαρή διαφορά από την Ίντερ είναι πλέον στους 7 βαθμούς με ίδιο αριθμό αγώνων και το μόνο ρεαλιστικό σενάριο στο οποίο μπορεί να προσβλέπει η Γιουβέντους είναι αυτό της δεύτερης θέσης, ειδικά αν η Μίλαν δεν καταφέρει να νικήσει τη Ρόμα μέσα στο Ολίμπικο…