21 C

Βερόνα – Ίντερ 1-3: Τι ντεμπούτο ήταν αυτό, Χοακίν Κορέα! (vid)

Πριν από σχεδόν ένα 24ωρο η Ίντερ ανακοίνωσε την απόκτηση του Χοακίν Κορέα από τη Λάτσιο. Ο Αργεντινός που ήθελε να συνεχίσει να συνεργάζεται με τον Σιμόνε Ιντζάγκι, εξελίχθηκε στον απόλυτο πρωταγωνιστή της νίκης των Νερατζούρι με ανατροπή στη Βερόνα (1-3) χάρη στα δύο γκολ που πέτυχε στα τελευταία 11′ της αναμέτρησης!

Απέναντι στην Ελλάς Βερόνα, η παράδοση ήταν με το μέρος των πρωταθλητών Ιταλίας, οι οποίοι κλήθηκαν να διαχειριστούν της εις βάρος τους κατάσταση μετά το γκολ που δέχθηκαν στο πρώτο μέρος. Το λάθος του Χαντάνοβιτς κόστισε ακριβά στην Ίντερ, που δέχθηκε την πρώτη της τελική και τιμωρήθηκε.

Ο Σλοβένος τερματοφύλακας των πρωταθλητών Ιταλίας δεν έδωσε καλή πάσα στον Μπρόζοβιτς, ο Ίλιτς που πίεσε ψηλά έκλεψε την μπάλα και βγήκε τετ α τετ όπου με υπέροχη λόμπα έγραψε το 1-0 των γηπεδούχων στο 15′ και ενώ νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ανταποκρίνονται σχετικά καλά στην πίεση ψηλά.

Το τι οδηγίες έδωσε ο Σιμόνε Ιντζάγκι στο ημίχρονο (το σκορ ήταν 1-0 και η Ίντερ αδυνατούσε να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων) και άλλαξε άρδην η εικόνα στο δεύτερο μέρος, δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε. Οι Νερατζούρι μπήκαν με μεγαλύτερο δυναμισμό και στο 47′ πέτυχαν το γκολ για το 1-1.

Από πλάγιο του Πέρισιτς που εκτελέστηκε από τα αριστερά μέσα στη μεγάλη περιοχή έγινε η πρώτη κεφαλιά του Τζέκο που κατέληξε στον Λαουτάρο Μαρτίνες και εκείνος με δεύτερη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους με την είσοδο του Χοακίν Κορέα στο 74′. Ο «Τούκου» έδειξε την κλάση του μέσα σε διάστημα 9 λεπτών.

Ο Νταρμιάν από τα δεξιά έβγαλε σέντρα από την περιοχή, ο Αργεντινός έκανε τρομερό άλμα και υπέγραψε την ανατροπή, βάζοντας και κερασάκι στην τούρτα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με φοβερό σουτ που έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μοντιπό.

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ: Μοντιπό, Μανιάνι (75′ Νταβίνοβιτς), Γκίντερ, Τσεκερίνι (53′ Κασάλε), Φαραόνι (75′ Σούταλο), Ονγκλά (75′ Ταμέζ), Ίλιτς, Λάζοβιτς, Καντσελιέρι (62′ Λαζάνια), Ζακάνι, Μπάρακ

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Νταρμιάν, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς (66′ Βιδάλ), Τσαλχάνογλου (87′ Βεσίνο), Πέρισιτς (66′ Ντι Μάρκο), Λαουτάρο Μαρτίνες (74′ Χοακίν Κορέα), Τζέκο (87′ Σένσι)