23.3 C

Serie A: Ο Τούντορ έριξε την πρώτη σφαλιάρα στον Μουρίνιο, γκέλα και για τη Λάτσιο (vid)

Η Ρόμα ταξίδεψε στη Βερόνα με τη λογική ότι θα έχει εύκολο έργο απέναντι στην τοπική ομάδα, όμως το ίδιο το ποδόσφαιρο την πρόδωσε στο τέλος, με τους γηπεδούχους του Ιγκόρ Τούντορ να πετυχαίνουν μία μεγάλη νίκη κόντρα σε όλα τα προγνωστικά.

Οι Ρωμαίοι του Ζοσέ Μουρίνιο μπήκαν δυνατά στο… ποτάμι της Βερόνα (το ματς διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή) και κατάφεραν να προηγηθούν στο 36′ με έξοχη ενέργεια του Πελεγκρίνι, που πέτυχε με αλήτικο τρόπο το 0-1 κόντρα στη ροή του αγώνα.

Βέβαια, ο Πορτογάλος τεχνικός δεν περίμενε την «τρικυμία» που θα αντιμετώπιζε με το… καλημέρα του δευτέρου μέρος, όταν η Βερόνα ανέτρεχε το σκηνικό του αγώνα μέσα σε 5 λεπτά με σκόρερ τους Μπαράκ και Καπράρι.

Η Ρόμα βρήκε άμεση απάντηση με τη βοήθεια του Ίβαν Ίλιτς που άθελά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 58′, ωστόσο η Βερόνα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και βρήκε το «χρυσό» γκολ της νίκης με τον Φαραόνι στο 63ο λεπτό, με το εντυπωσιακό 3-2 να παραμένει μέχρι τέλους.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η συμπολίτισσα της Ρόμα, Λάτσιο, γκέλαρε στο Ολίμπικο απέναντι στην Κάλιαρι, σώζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στο 83′ με τον Κατάλντι.

Δείτε τα highlights:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΣΤΗ SERIE A

Παρασκευή 17/9

Σασουόλο – Τορίνο 0-1 (77′ Πιάτσα)

Σάββατο 18/9

Τζένοα – Φιορεντίνα 1-2 (90+8′ πεν. Κρισίτο, 60′ Σαπονάρα, 89′ Μποναβεντούρα)

Ίντερ – Μπολόνια 6-1 (6′ Μαρτίνεζ, 30′ Σκρίνιαρ, 34′ Μπαρέλα, 54′ Βετσίνο, 63′,68′ Τζέκο, 86′ Θιάτε)

Σαλερνιτάνα – Αταλάντα 0-1 (75′ Σαπάτα)

Κυριακή 19/9

Έμπολι – Σαμπντόρια 0-3 (31′, 52 Καπούτο, 70′ Καντρέβα)

Βενέτσια – Σπέτσια 1-2 (13′ Μπαστόνι, 59′ Τσεκαρόνι, 90+4′ Μπουραμπιά)

Βερόνα – Ρόμα 3-2 (36′ Πελεγκρίνι, 49′ Μπάρακ, 54′ Καπράρι, 58′ Ίλιτς αυτογκ., 63′ Φαραόνι)

Λάτσιο – Κάλιαρι 2-2 (45′ Ιμόμπιλε, 46′ Ζοάο Πέντρο, 62′ Ντιαό, 83′ Κατάλντι

Γιουβέντους – Μίλαν (21:45)