16.3 C

Βέστερλο – ΟΦΗ 1-0: Ήττα για τους Κρητικούς και απώλεια Τοράλ

Ο ΟΦΗ γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Βέστερλο στη φιλική αναμέτρηση στο Βέλγιο, με τον Νίκο Νιόπλια να βλέπει την ίδια στιγμή τον Τζον Τοράλ να τραυματίζεται και να γίνεται αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Κρητικοί στο πρώτο μέρος δεν έδειξαν καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας προβλήματα όσον αφορά στην ανάπτυξη και στη δημιουργία αλλά κα στην αμυντική λειτουργία τους. Μάλιστα, η βέλγικη ομάδα είχε και δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Νίκου Νιόπλια άλλαξε εικόνα, με τους Βέλγους να ανοίγουν το σκορ στο 51′ με τον Ζούμα, αλλά ο ΟΦΗ να είναι καλύτερος και να «φλέρταρε» τρεις φορές με το γκολ, με τους Στάρτζεον και Καστάνιος.

Λίγο πριν το φινάλε μάλιστα, η ελληνική ομάδα έμεινε με 10 παίκτες, ύστερα από την αποβολή του Μεγιάδο.

Η αρχική ενδεκάδα του ΟΦΗ: Επασί, Ουές, Βούρος, Γιαννούλης, Λυμπεράκης, Μπαλογιάννης, Τοράλ, Νέιρα, Καμάου, Γρίβας, Φαν Ντούινεν.