18.3 C

Βιγιαρεάλ – Γρανάδα 4-4: Έπαιξαν… πόλο στο «Θεράμικα»

Το εντυπωσιακότερο παιχνίδι στην πρώτη αγωνιστική της La Liga ήταν -μέχρι νεωτέρας- το Βιγιαρεάλ-Γρανάδα (4-4), με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτό ποδόσφαιρο, να δείχνουν ανέτοιμες και να εκμεταλλεύεται η μία τα ατομικά λάθη της άλλης προσφέροντας… θέαμα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, απείλησαν δις με Βαντίγιο και Πουέρτας, αλλά η Βιγιαρεάλ ήταν εκείνη που προηγήθηκε.

Συγκεκριμένα, στο 35′ o Καθόρλα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Μόι Γκόμεθ, με την ομάδα της Ανδαλουσίας όμως να απαντά στο 51′ με τον Βίκο. Δύο λεπτά αργότερα ο Μόι Γκόμεθ σκόραρε για το 2-1, ενώ στο 62′ το ματς άρχισε να αποκτά τρελό ρυθμό, αφού ο Ματσίς σκόραρε με την είσοδο του στην αναμέτρηση!

Τρία λεπτά αργότερα ο MVP του «κίτρινου υποβρυχίου», Μοί Γκόμεθ, έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά, έδωσε στον σωστό χρόνο και στο σωστό σημείο στον Ζεράρ Μορένο που έγραψε το 3-2, ενώ ο Τσουκουέζε στο 72′ έκλεψε, βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε εύστοχα για το 4-2.

Τίποτα δεν είχε τελειώσει όμως για τη Γρανάδα, η οποία έκανε τη δική της… αντεπίθεση στο 75′ με τον Σολδάδο. Το τελικό 4-4 διαμόρφωσε ύστερα από εκτέλεση κόρνερ στο  81′ ο Πουέρτας.