22.5 C

Βιγιαρεάλ – Μαν. Γιουνάιτεντ 1-1 (11-10 πεν.): Για τον Ρικέλμε, τον Φορλάν και τον Ιμπαγάσα…

Η «μικρούλα» Βιγιαρεάλ είναι η νικήτρια του Europa League για το 2021, κατακτώντας τον πρώτο τίτλο στην ιστορία της

Έγραψε ιστορία στο Γκντανσκ η Βιγιαρεάλ! Η ισπανική ομάδα κατέκτησε το πρώτο της ευρωπαϊκό τρόπαιο στον παρθενικό τελικό της ιστορίας της επικρατώντας στα πέναλτι με 11-10 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Η Βιγιαρεάλ κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της συνολικά και θα επιστρέψει στη μικρή πόλη του Βιλαρεάλ με τους 50.000 κατοίκους με το βαρύτιμο τρόπαιο και παράλληλα εξασφάλισε την παρουσία της στο επόμενο Champions League παρότι στο πρωτάθλημα τερμάτισε 7η και πήρε εισιτήριο για το Conference.

Είναι αναμφίβολα μια τεράστια στιγμή στην καριέρα του Ουνάι Έμερι, ο οποίος έφτασε τους τέσσερις τίτλους στη διοργάνωση (τρεις διαδοχικούς με τη Σεβίλλη και έναν με τη Βιγιαρεάλ) σε πέντε τελικούς (έχασε στο Μπακού με την Άρσεναλ απέναντι στην Τσέλσι το 2019).

Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε να σπάσει η «κατάρα» των Λατίνων, Ρικέλμε, Φορλάν και Ιμπαγάσα και δη του πρώτου με το χαμένο πέναλτι το 2006. Ένας έτερος συμπατριώτης του, ο τερματοφύλακας Χερόνιμο Ρούλι ήταν ο ήρωας που έπιασε το πέναλτι του Νταβίντ Ντε Χέα και ενώ νωρίτερα είχε ευστοχήσει. Στον τελικό των 22 πέναλτι…

Η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε στο 29ο λεπτό, στην πρώτη της τελική στον στόχο και στη μοναδική της στα 90 λεπτά παιχνιδιού. Ο Τριγέρος ανέλαβε να εκτελέσει φάουλ που κέρδισε η ομάδα του στα αριστερά, ο Ζεράρ Μορένο βγήκε στην πλάτη του Λίντελοφ στο δεύτερο δοκάρι και βρήκε την μπάλα όσο έπρεπε για να καταλήξει αυτή στα δίχτυα για το 1-0 των Ισπανών που ήταν και σκορ πρώτου ημιχρόνου.

ΤΟ 1-0 ΤΟΥ ΜΟΡΕΝΟ

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα στο δεύτερο μέρος. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε πολλές αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα και στην Ευρώπη έμεινε πίσω στο σκορ, όμως είχε πάντα τον τρόπο να αντιδράσει και αυτό έκανε φτάνοντας στην ισοφάριση δέκα λεπτά μετά το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

Το έκανε με μια στημένη φάση: Στο κόρνερ του Μπρούνο Φερνάντες από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Ράσφορντ που έκανε το δυνατό σουτ, από τις κόντρες εκείνη έφτασε στον Καβάνι που από κοντά με χαρακτηριστική ευκολία έκανε το 1-1 όντας σε κανονική θέση (καλυπτόμενος από την άμυνα των Ισπανών).

ΤΟ 1-1 ΜΕ ΚΑΒΑΝΙ

Η Βιγιαρεάλ μπλόκαρε μετά το 1-1 και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο για τα εναπομείναντα λεπτά μέχρι να ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια και να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στην παράταση. Ο Πάου Τόρες και ο Αλμπιόλ καθάριζαν τα πάντα στον αέρα, ενώ μετά την είσοδο του Κοκλέν αντί του αρνητικού Μπάκα, οι Ισπανοί άντεξαν στην πίεση και αμύνθηκαν εξαιρετικά.

Το πρόβλημα για την ομάδα του Ουνάι Έμερι ήταν πως η εικόνα της θύμισε εν πολλοίς αυτή στο Λονδίνο απέναντι στην Άρσεναλ στον ημιτελικό-ρεβάνς (0-0) που αμύνθηκε χωρίς να απειλήσει.

Από την πλευρά της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε το 58% κατοχής μπάλας, αλλά είχε μόλις ένα σουτ στην εστία του Ρούλι. Ουσιαστικά δεν είχε τρόπο να δημιουργήσει κλασική ευκαιρία, αφού και ο Μπρούνο Φερνάντες βρέθηκε σε μια πολύ μέτρια βραδιά.

Με το ματς να οδηγείται στην παράταση, η Βιγιαρεάλ παρουσίασε άλλη εικόνα – βοήθησαν και οι αλλαγές του Έμερι που φρέσκαραν την ενδεκάδα – και με τον Αλκάθερ έφτασε κοντά στο γκολ. Οι Άγγλοι δεν απείλησαν και καθώς περνούσαν τα λεπτά και οι δύο έδειχναν πως περίμεναν τη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι. Εκεί όπου τελικά κρίθηκαν όλα.

ΟΛΗ η ενδεκάδα της Βιγιαρεάλ – εννοείται και ο Χερόνιμο Ρούλι – σκόραραν, με τον Νταβίντ Ντε Χέα όχι μόνο να μην αποκρούει ούτε ένα, αλλά στο τέλος να βλέπει τον τερματοφύλακα των Ισπανών να αποκρούει το δικό του και να στέλνει τους τυπικά γηπεδούχους στον έβδομο ουρανό, ζώντας το όνειρο στα 98 χρόνια ιστορίας της.