19.9 C

Βιγιαρεάλ – Βαλένθια 2-1: Η εκδίκηση του πρώην αρχηγού Ντάνι Παρέχο

Με έναν εντελώς άκομψο τρόπο, η Βαλένθια άφησε ελεύθερο τον αρχηγό της, Ντάνι Παρέχο που βρισκόταν για εννέα χρόνια στον σύλλογο.

Ο 31χρονος αποχαιρέτησε τις νυχτερίδες με ένα video με κλάματα και στη συνέχεια υπέγραψε στη Βιγιαρεάλ. Δύο μήνες μετά την ανακοίνωση της μεταγραφής του, πήρε εκδίκηση από την ομάδα του Χάβι Γκράθια.

Με το δικό του γκολ, το κίτρινο υποβρύχιο πανηγύρισε τη νίκη στο τοπικό ντέρμπι με τη Βαλένθια (2-1), την κράτησε στους 7 βαθμούς και εκείνη αναρριχήθηκε με 11 στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ένας άλλος… πρώην, ο Πάκο Αλκάθερ είχε ανοίξει το σκορ μόλις στο 6′ από την άσπρη βούλα, αλλά παρά την ισοφάριση του Γκέντες στο 37′, η κάκιστη Βαλένθια τιμωρήθηκε από το φανταστικό γκολ του πρώην αρχηγού της στο 69ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και κράτησαν το αποτέλεσμα, ενώ ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κούμπο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.