17.2 C

Βιλερμπάν – Άλμπα 89-95: Και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί…

Η Βιλερμπάν έπειθε στο πρώτο ημίχρονο πως θα έπαιρνε μια σχετικά εύκολη νίκη κόντρα στην Άλμπα. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως το έργο άλλαξε. Οι παίκτες του Ρενέσες έδειξαν να πιστεύουν περισσότερο στον εαυτό τους και αυτό κλόνισε τους Γάλλους. Κι όταν το ματς έφτασε στην κόψη του ξυραφιού, με εναλλαγές στο σκορ και κάμποσες ισοπαλίες, ήταν η ώρα της επιβεβαίωσης του ποδοσφαιρικού ρητού του Γκάρι Λίνεκερ πως στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί…

Η Άλμπα πήρε το πέμπτο διπλό στη σεζόν, φτάνοντας τις 11 νίκες και κρατώντας σταθερά από κάτω της τον Παναθηναϊκό στη 16η θέση της κατάταξης στη Euroleague. Ο Φοντέκιο ήταν αυτός που υπέγραψε από τα 6,75 τη σπουδαία νίκη μέσα στη Λιόν, διαμορφώνοντας το 89-92 στα 50” για τη λήξη, με τον Κόουλ να αστοχεί στο τρίποντο της ισοφάρισης και τον Έρικσον να διαμορφώνει από τη γραμμή των βολών το τελικό 95-89.

Κορυφαίος των νικητών ο Πέιτον Σίβα με 21 πόντους, ενώ ο Σιμόνε Φοντέκιο τελείωσε τον αγώνα με 19. Από τη Βιλερμπάν των 14 λαθών ξεχώρισε ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 52-43, 73-70, 89-95