19.1 C

Βιλερμπάν – Αρμάνι 89-82: Νέο στραπάτσο για τους Ιταλούς

Η Βιλερμπάν είναι… άλλη ομάδα όταν παίζει στο Αστρομπάλ και το έδειξε για ακόμα μία φορά κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο, την οποία κέρδισε με 89-82, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Euroleague και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-7, ενώ η ιταλική ομάδα υποχώρησε στο 7-6.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε καλύτερα για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, καθώς κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (20-24) και να ανεβάσει περισσότερο την υπέρ της διαφορά στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου (38-45).

Ωστόσο, με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Βιλερμπάν αντέδρασε και μέσα από την εξαιρετική της άμυνα, καθώς δέχθηκε 16 πόντους και την εκπληκτική της επίθεση, σημειώνοντας 32, πήρε στα χέρια της τα ηνία του αγώνα, οδεύοντας στην τέταρτη περίοδο με τη διαφορά στο +9 (70-61).

Εκεί, η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς έδειξε την ψυχραιμία της και έχοντας σταθερά το προβάδισμα της αναμέτρησης έφτασε στην τελική επικράτηση με 89-82.

Κορυφαίος για τους Γάλλους ήταν Ντέιβιντ Λάιτι με 19 πόντους και τον ακολούθησε ο Τζόρνταν Τέιλορ με 18. Από την άλλη για την Αρμάνι ξεχώρισε για ακόμη μία φορά ο Λουίς Σκόλα με 14 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 13 πόντους και 10 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-45, 70-61, 89-82