15 C

Βιλερμπάν – Μπάγερν 87-79: Ο Λάιτι της στέρησε την ευκαιρία για τετράδα

Η ανοδική πορεία της Βιλερμπάν μέσα στο 2021 συνεχίζεται. Θύμα των Γάλλων στο «Αστρομπάλ» έπεσε αυτή τη φορά η Μπάγερν του Αντρέα Τρινκέρι, η οποία επεδίωξε στο τέταρτο δεκάλεπτο να κάνει την ανατροπή.

Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ είχε σε καταπληκτική μέρα τον Λάιτι (19π. με 2/3 τρίποντα) και άλλους τέσσερις παίκτες (Φαλ, Ντιό, Χάουαρντ, Κόουλ) με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Φαλ άγγιξε το double double (15π. – 9 ριμπάουντ) και πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες του εμφανίσεις μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα.

Η Μπάγερν στην αντίπερα όχθη είχε πρώτο σκόρερ τον Μπόλντγουιν με 19 πόντους (8/18 δίποντα) και μετά από τρεις σερί νίκες έχασε μεγάλη ευκαιρία να μπει στην τετράδα ύστερα και από την ήττα της Ρεάλ από τη Βαλένθια.

Οι Γάλλοι επένδυσαν στη ρακέτα και τους βγήκε ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Λάιτι να κυριαρχεί. Η ενέργεια που έβγαλαν οι γηπεδούχοι μέσω των πολλών ριμπάουντ, βραχυκύκλωσε την Μπάγερν που έκανε αρκετά λάθη και έμεινε αρκετά πίσω στο σκορ.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 18 πόντους (59-41), ωστόσο η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι είχε την απάντηση, αφού ισοφάρισε με Λούτσιτς και Μπόλντγουιν. Αυτή τη φορά όμως δεν μπορούσε να φτάσει στη νίκη κι έτσι η Βιλερμπάν χάρη στα δύο μεγάλα καλάθια των Κόουλ και Φαλ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και πανηγύρισε την πέμπτη σερί νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 44-35, 66-52, 87-79.