14.2 C

Βιλερμπάν-Ολυμπιακός 82-63: Νύχτα τρόμου στη Λιόν

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το κακό πόδι στην πρεμιέρα της νέας Euroleague. Η ιστορική σεζόν, αυτή της πρώτης ομάδας στη Euroleague που δεν θα έχει εγχώριες διοργανώσεις, ξεκίνησε όπως προμήνυαν οι εμφανίσεις στα φιλικά. Εμφανίζοντας κακό αγωνιστικό πρόσωπο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ηττήθηκε εύκολα από τη Βιλερμπάν με 82-63.

Το ξεκίνημα ήταν αν μη τι άλλο ενθαρρυντικό. Οι προσδοκίες που δημιούργησε ωστόσο έσβησαν πολύ γρήγορα. Ο Ολυμπιακός σκόραρε 17 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο, εκεί που το σκορ έφτασε στο 10-17 με τον οίστρο του Πρίντεζη. Στο κρίσιμο σημείο ο Ζαν Σαρλ ήταν αυτός που κρατούσε όρθια τη Βιλερμπάν, η οποία πέτυχε τέσσερα συνεχόμενα γκολ φάουλ και μάλιστα το ένα με αντιαθλητικό του Ρούμπιτ!

Ακριβώς στο σημείο του +7 ο Μπλατ έκανε τέσσερις αλλαγές στην πεντάδα του. Όταν άρχισαν να επιστρέφουν οι βασικοί, τίποτα δεν ήταν το ίδιο. Η πρώτη περίοδος έληξε με 21-24 αλλά το μομέντουμ των Πειραιωτών είχε ήδη περίπατο. Και στη συνέχεια αποδείχτηκε ότι οι 17 πόντοι του πενταλέπτου ήταν απλώς μια αναλαμπή: για τα επόμενα 25 λεπτά ο Ολυμπιακός σκόραρε κατά μέσο όρο σχεδόν έναν πόντο το λεπτό κι έτσι δεν ήταν καθόλου περίεργο ούτε το 40-33 του ημιχρόνου, ούτε και το 56-45 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην αρχή του β’ ημιχρόνου χάθηκε το τηλεοπτικό σήμα για περίπου τρία αγωνιστικά λεπτά. Την ίδια στιγμή, η Euroleague δεν είχε στατιστική κάλυψη(!) στο ματς και, συνδυάζοντας τα παραπάνω με την εν πολλοίς κάκιστη εικόνα των Πειραιωτών, θα μπορούσε κανείς να πει ότι όλα ήταν ταιριαστά…

Τα λεπτά περνούσαν μαρτυρικά για τον Ολυμπιακό. Όσο οι παίκτες του μάτωναν για να βάλουν την μπάλα μέσα στο καλάθι, οι Γάλλοι στην απέναντι πλευρά την έβαζαν μέσα σχεδόν από παντού. Να ξεκινήσουμε από σήμερα τα μοιρολόγια ή μήπως υπάρχει αχτίδα ελπίδας για κάτι καλύτερο στη συνέχεια; Να γίνει ξαφνικά ο Τσέρι… Καμπάτσο; Να μετατραπεί σε αξιόπιστο σέντερ ο πάουερ φόργουορντ Ρούμπιτ; Να βρει τη φόρμα του ο Μιλουτίνοφ που δείχνει ακόμη εκτός ρυθμού, επηρεασμένος από το παγκόσμιο κύπελλο; Να ξεμπλοκάρουν οι Πολ και Μπόλντγουιν και να γίνουν πολύ πιο επιδραστικοί;

Προφανώς κάποια από τα παραπάνω μπορούν να γίνουν. Κάποια άλλα μάλλον όχι. Το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να περάσουν λίγες εβδομάδες μέχρι να δούμε αν το ταβάνι του Ολυμπιακού είναι τόσο χαμηλό όσο το έκαναν οι παίκτες του να δείχνει. Αυτή τη στιγμή, το μόνο που προέχει για τους Ερυθρόλευκους είναι η νίκη. Μια νίκη που πρέπει απαραίτητα να έρθει στο επόμενο ματς στο ΣΕΦ. Έρχονται δυο εντός έδρας παιχνίδια με Βαλένθια και Ζενίτ, τα οποία οι Πειραιώτες οφείλουν να τα πάρουν. Για να θυμηθούν καταρχάς πως είναι να νικούν. Και για να κρατηθούν σε τροχιά οχτάδας, όσο ο προπονητής τους θα προσπαθεί να βρει λύσεις στα συγκεκριμένα προβλήματα που υπάρχουν.

Διότι το επιθετικό είναι μονάχα το ένα. Είπαμε, ο Ολυμπιακός είχε 17 πόντους σε πέντε και κάτι λεπτά και 46 σε σχεδόν τρεισήμισι περιόδους. Είναι όμως και το αμυντικό. Την ώρα που τα σουτ μπροστά έμπαιναν, πίσω οι Γάλλοι έβαζαν σερί καλάθια και φάουλ. Η άμυνα λοιπόν δε λειτουργούσε σωστά ούτε συλλογικά, αλλά ούτε και ατομικά. Και επειδή ήταν δεδομένο πως ο αρχικός οίστρος δεν θα κρατούσε πολύ, το βάρος θα έπεφτε στη διάθεση και στην ενέργεια για αμυντική προσπάθεια. Οι Ερυθρόλευκοι έζησαν μια νύχτα τρόμου στη Λιόν, δείχνοντας από ένα σημείο και μετά ανήμποροι να παρακολουθήσουν τις εξελίξεις. Και αυτό δεν μπορεί και δεν πρέπει να επαναληφθεί…

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-33,  56-47, 82-63