16.6 C

Βιλερμπάν – Ολυμπιακός 93-101: Σλούκα, εσύ, σούπερ σταρ!

Ο Σλούκας έστειλε με τρίποντο το ματς στην παράταση (86-86) και στο εξτρά πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Βιλερμπάν, επικρατώντας με 101-93, και πετυχαίνοντας την 7η εκτός έδρας νίκη του στην Ευρωλίγκα!

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Βιλερμπάν με 101-93 στην παράταση (με σκορ 86-86 στην κανονική διάρκεια του αγώνα), στο εξ αναβολής παιχνίδι για τη 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 11-9 και πετυχαίνοντας την 7η εκτός έδρας νίκη του στη φετινή διοργάνωση (7-3)! Στο 6-14 έπεσε η γαλλική ομάδα.

Στο «Αστρομπάλ», οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης απέφυγαν μία οδυνηρή ήττα, με τον Κώστα Σλούκα να στέλνει το ματς στην παράταση με τρίποντο-«μαχαιριά», μπροστά στον ψηλότερο Κεβάριους Χέις, με οκτώ δέκατα του δευτερολέπτου να απομένουν!

Στο εξτρά πεντάλεπτο, οι Ερυθρόλευκοι έβγαλαν σπουδαίες άμυνες και ήταν ψύχραιμοι στις βολές, με τον Σλούκα να πετυχαίνει το καθοριστικό 91-94 με έξοχο λέι-απ. Ο ηγέτης του Ολυμπιακού ολοκλήρωσε τον αγώνα με 23 πόντους και 6 ασίστ, επιστρέφοντας στις «υψηλές» πτήσεις. Την πιο παραγωγική εμφάνισή του στην Ευρωλίγκα πραγματοποίησε ο Σακίλ ΜακΚίσικ, ο οποίος σημείωσε, επίσης, 23 πόντους, κρατώντας την ομάδα στα δύσκολα και συγκεκριμένα στην τέταρτη περίοδο, όταν το ματς έδειχνε να ξεφεύγει…

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα τα έδωσαν όλα στην άμυνα, ιδιαίτερα στο πεντάλεπτο της παράτασης, ενώ είχαν συνολικά 9 κοψίματα στο ματς! Συγκινητικός ο Χασάν Μάρτιν, ο οποίος επέστρεψε από τραυματισμό, αλλά τραυματίστηκε ξανά κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, γυρίζοντας τον αριστερό του αστράγαλο. Ωστόσο, επέστρεψε γρήγορα στο παρκέ και ήταν σπουδαίος σε άμυνα και επίθεση, με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα!

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Βιλερμπάν-Ολυμπιακός:

Ο αγώνας

Οι Σλούκας, Τζένκινς, Χάρισον, Πρίντεζης και Έλις συνέθεσαν τη βασική πεντάδα του Ολυμπιακού, που δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Παπανικολάου και Λαρεντζάκη, ενώ για τη Βιλερμπάν άρχισαν οι Κόουλ, Στραζέλ, Λάιτι, Γιαμπουσελέ και Μπακό. Εκτός 12άδας έμεινε ο Φαλ λόγω ίωσης.

Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ διατήρησε ένα προβάδισμα τριών πόντων στο πρώτο τρίλεπτο (5-2 και 7-4), αλλά σε εκείνο το σημείο άρχισε να παίρνει μπρος ο Σλούκας. Ο Έλληνας γκαρντ βοήθησε τα μέγιστα τον Ολυμπιακό να «τρέξει» ένα σερί 7-0 με τρεις ασίστ. Πάσα στον Πρίντεζη και τρίποντο από τον υπαρχηγό (7-7) και άλλες δύο ασίστ πάρε-βάλε στον Έλις ύστερα από πικ εντ ρολ και 7-11 στο 6′!

Ο Σλούκας, στη συνέχεια, σκόραρε 4 σερί πόντους, κάνοντας το 11-15 στο ΣΕΦ. Από το 7-4 μέχρι και το 11-15, οι 11 πόντοι του Θρύλου είχαν την υπογραφή του! Οι Πειραιώτες έπαιζαν εκπληκτική άμυνα σε αυτό το διάστημα και συντηρούσαν την υπέρ τους διαφορά, την οποία και έφτασαν στη μεγαλύτερη τιμή της λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου. Με την 4η ασίστ του, ο Σλούκας τροφοδότησε τον Μάρτιν, ο οποίος έκανε το 13-23 με κάρφωμα, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Χάουαρντ στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (15-23). Ο Μπακό ήταν ο καλύτερος για τους γηπεδούχους στο πρώτο δεκάλεπτο, σημειώνοντας 8 πόντους με 4/5 δίποντα.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 9/12 δίποντα (75%), 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ (1-5), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόνο ένα λάθος (από τον Πρίντεζη, που πάτησε την πλάγια γραμμή). Η Βιλερμπάν, από την πλευρά της, είχε 6/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ (1-3), 5 ασίστ και 3 λάθη.

Οι Ερυθρόλευκοι άρχισαν τη δεύτερη περίοδο με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Βεζένκοβ, Ζαν-Σαρλ και Μάρτιν. Ωστόσο, το σκηνικό μέχρι το 19′ διαφοροποιήθηκε. Η άμυνα του Ολυμπιακού χαλάρωσε και πριν καλά-καλά το καταλάβει, η Βιλερμπάν είχε… εξανεμίσει τη σε βάρος της διαφορά. Με τρίποντο και φάουλ του Χάουαρντ (παράβαση από τον Βεζένκοβ) και μετά το πρώτο λάθος του Σλούκα, που έφεραν δύο βολές στον Καουντί (έτρεξε στον αιφνιδιασμό και κέρδισε φάουλ), οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -2 (21-23) στο 11ο λεπτό! Με σερί 8-0.

Ο Ζαν-Σαρλ έκανε την τάπα της βραδιάς πάνω στον Χέιζ στο 12′, την ώρα που περίπου στο 13ο λεπτό ο Μάρτιν γύρισε τον αριστερό του αστράγαλο και αποχώρησε. Ευτυχώς, ο Αμερικανός σέντερ επέστρεψε στο παρκέ προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Σλούκας έδωσε τη θέση του στον Σπανούλη περίπου στο 12ο λεπτό, ενώ ο Τζένκινς βρήκε πολύ χρόνο συμμετοχής στο πρώτο μέρος (15:49) για να πιέσει τους περιφερειακούς της Βιλερμπάν, βάζοντας και 4 πόντους.

Ο Ολυμπιακός συντήρησε μία διαφορά τεσσάρων πόντων (21-25 στο 13′ και 24-28 στο 14′), αλλά η γαλλική ομάδα δεν το έβαλε κάτω. Η Βιλερμπάν είχε 4/4 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο (μέχρι το 18ο λεπτό, συγκεκριμένα) και πέρασε μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Κόουλ στο 18′, με τον Αμερικανό γκαρντ να κάνει το 35-33. Από το 24-28 του 14′, είχαμε τέσσερις ισοπαλίες μέχρι το 19′ (30-30, 32-32, 35-35, 37-37). Με 01:18 πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου, οι Ερυθρόλευκοι έκαναν σερί 7-0, το οποίο θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο! Δίποντο από Πρίντεζη (37-39), επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι και φάουλ από Μάρτιν (37-42) και δύο βολές από Σλούκα, συνέθεσαν το σερί 7-0 του Θρύλου!

Η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε το 37-44 ύστερα από 20 λεπτά αγώνα, αλλά η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη αν ο Πρίντεζης δεν αστοχούσε και στις δύο βολές που εκτέλεσε ύστερα από κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ από τον Χέις, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν και την τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου, καθώς ο ΜακΚίσικ σούταρε τρίποντο, αλλά η μπάλα βρήκε σίδερο. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 16/22 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/9 βολές, 15 ριμπάουντ (3-12), 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 λάθη. Η Βιλερμπάν τελείωσε το πρώτο μέρος με 10/20 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ (4-5), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη.

Με νέο καλάθι, ο Μάρτιν έφτασε τους 11 πόντους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και έκανε το 37-46, ανεβάζοντας σε 9-0 το σερί του Ολυμπιακού, που άρχισε με τους Σλούκα, Τζένκινς, Χάρισον, Βεζένκοβ και Μάρτιν το τρίτο δεκάλεπτο. Ένα καλάθι και φάουλ του Κόουλ «ξεκόλλησε» τη Βιλερμπάν, που μείωσε σε 40-46 στο 22′. Με δικό του καλάθι και φάουλ, ο Χάρισον «ξύπνησε» και έκανε το 40-49, ενώ ο Τζένκινς με το 3ο του δίποντο (3/3) έκανε το 42-51 στο 23′. Κάπου εκεί, όμως, λανθασμένες επιλογές και κακή άμυνα, έδωσαν το δικαίωμα στη Βιλερμπάν να… ψαλιδίσει τη διαφορά και να μειώσει στον πόντο με καλάθι του Χέις στο 27′ (53-54), κάνοντας 5-0 σερί (47-51) και επιμέρους σκορ 11-2, καθώς ο Σλούκας, ενδιάμεσα, είχε διακόψει το σερί με το 1ο του τρίποντο (1/1) στο 25′ (49-54).

Ο Κόουλ έφτασε τους 13 πόντους, σκοράροντας 10 πόντους στην τρίτη περίοδο. Ο ΜακΚίσικ έδωσε σκορ για τον Ολυμπιακό, όντας εύστοχος από τη γραμμή των βολών σε δύο διαδοχικά ζευγάρια για τον ίδιο (53-56 στο 27′ και 55-58 στο 29′). Με τρίποντο, ο Σπανούλης έκανε το 57-61 στο 29′, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 61-63 με τη λήξη της τρίτης περιόδου χάρη σε δύο βολές του Ντιό.

Ο Ολυμπιακός άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο με τους Σπανούλη, ΜακΚίσικ, Χάρισον, Πρίντεζη και Μάρτιν. Ο Χάρισον «έγραψε» το 61-65, αλλά ο Χάουαρντ έκανε μεγάλη… ζημιά. Με τρίποντο, ο Αμερικανός φόργουορντ σημείωσε το 64-65 στο 32′, ενώ ο ΜακΚίσικ με νέα ατομική ενέργεια και καλάθι έκανε το 66-68 στο 33′. Ωστόσο, με σερί 5-0, η Βιλερμπάν πέρασε μπροστά στο σκορ με 71-68. Και οι 5 πόντοι μπήκαν από τον Χέις, με καλάθι και φάουλ, αλλά και ένα ακόμα δίποντο, φτάνοντας τους 11 πόντους.

Η γαλλική ομάδα πήρε προβάδισμα με 5 πόντους χάρη σε τρίποντο του Λάιτι στο 34′ (74-69). Ο Ολυμπιακός έπαιζε πολύ στο ένας εναντίον ενός και ο ΜακΚίσικ ήταν ο παίκτης, που κράτησε την ομάδα στα δύσκολα με τις διεισδύσεις του, πετυχαίνοντας κρίσιμα καλάθια και σημαντικούς πόντους με βολές. Ο Αμερικανός «εκρηκτικός» γκαρντ εκτέλεσε συνολικά 13 βολές στο παιχνίδι, καθώς κανένας αντίπαλος δεν μπορούσε να τον σταματήσει.

Με 1/2 βολές του Λάιτι στο 35′, η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 75-69, αλλά ο ΜακΚίσικ ήταν εύστοχος στις βολές, μειώνοντας σε 75-71 στο 35′ (8/10 βολές) και φτάνοντας τους 17 πόντους. Οι γηπεδούχοι συντηρούσαν διαφορά 6 πόντων, καθώς βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 79-73 στο 36′ χάρη σε βολές του Λάιτι. Με το 9ο κερδισμένο φάουλ του στο παιχνίδι, ο ΜακΚίσικ μείωσε σε 79-75 με δύο βολές, ενώ με 1/2 βολές ο Πρίντεζης μείωσε σε 79-76 στο 37′. Ο Σλούκας είχε την μπαγκέτα στην επίθεση και με καλάθι και φάουλ, μπροστά στον Χέις, ισοφάρισε σε 79-79 στο 38′!

Ο Σλούκας αστόχησε σε προσπάθεια για δύο, το ίδιο και ο Βεζένκοβ, ο οποίος πήρε επιθετικό ριμπάουντ, αλλά με δεύτερο επιθετικό ριμπάουντ, τη φορά αυτή από τον Μάρτιν, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 79-81 στο 38′! Με τρίποντο του Χάουαρντ στο 39′, η Βιλερμπάν πέρασε ξανά μπροστά με 82-81, αλλά στη συνέχεια ο Αμερικανός φόργουορντ έκανε το 5ο φάουλ και πέρασε εκτός αγώνα. Ο Σλούκας έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ από τη γραμμή των βολών, κάνοντας το 82-83, 68 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της τέταρτης περιόδου.

Με δύο βολές στα 56.7, ο Χέις «έγραψε» το 84-83, ενώ μετέπειτα ο ΜακΚίσικ χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, αν και πέτυχε το καλάθι. Ο Καουντί αστόχησε σε δίποντο της απελπισίας, αλλά ο Χέις πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, τομέας που «πλήγωσε» τον Ολυμπιακό, καθώς η γαλλική ομάδα είχε 11 επιθετικά ριμπάουντ σε εκείνο το σημείο. Ο Κόουλ πήγε στις βολές και έκανε το 86-83, 9.9 πριν από το φινάλε. Η Βιλερμπάν δεν έκανε φάουλ στην τελευταία επίθεση και έπαιξε άμυνα, αν και ο προπονητής της ωρυόταν στον πάγκο προκειμένου οι παίκτες του να κάνουν φάουλ! Ε, άλλο που δεν ήθελε ο Σλούκας, ο οποίος «έπαιξε» στα πόδια τον Χέις και με σταυρωτή ντρίμπλα ελευθερώθηκε, σουτάροντας για τρίποντο με 0.8” να απομένουν! Η μπάλα ΜΕΣΑ και ο αγώνας στην ΠΑΡΑΤΑΣΗ!

Ο Ολυμπιακός άρχισε την παράταση με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Χάρισον, Βεζένκοβ και Μάρτιν. Με 1/2 βολές, ο Λάιτι έκανε το 87-86. Με ακόμα δύο βολές του Κόουλ, η Βιλερμπάν «έγραψε» το 89-86 στο 2′ της πεντάλεπτης παράτασης. Οι Ερυθρόλευκοι ήθελαν επειγόντως σκορ. Ο Σλούκας με δύο βολές μείωσε σε 89-88, φτάνοντας τους 19 πόντους. Οι άμυνες έβγαιναν (διαδοχικά από Μάρτιν, Χάρισον, Βεζένκοβ), αλλά η ομάδα ήθελε πόντους. Με δύο βολές του Χάρισον, ο Θρύλος προσπέρασε με 89-90 στο 3′ της πεντάλεπτης παράτασης. Με λέι-απ του Κόουλ, η Βιλερμπάν έκανε το 91-90 στο 43′, αλλά ο ΜακΚίσικ με καλάθι και φάουλ έκανε το 91-92 στο ίδιο λεπτό, αν και έχασε τη βολή.

Νέο μπλοκ του Βεζένκοβ στον Φρίμαν και ξανά η κατοχή στον Ολυμπιακό. Ο Σλούκας πέρασε τον Μπακό σαν σταματημένο και έκανε το 91-94 με λέι-απ, 01:20 πριν από το τέλος της πεντάλεπτης παράτασης. Οι Σλούκας και ΜακΚίσικ είχαν από 21 πόντους στον αγώνα. Από ένα σημείο και μετά στην τέταρτη περίοδο και την παράταση, ο Ολυμπιακός έπαιζε πολύ παιχνίδι απομόνωσης και επιζητούσε το ένας εναντίον ενός.

Ο Λάιτι έκανε το 4ο λάθος του στο ματς και ο Χάρισον κέρδισε δύο βολές με ατομική ενέργεια, έβαλε τη μία και έκανε το 91-95. Ο Κόουλ αστόχησε σε τρίποντο και ο Φρίμαν υπέπεσε σε φάουλ πάνω στον Σλούκα, ο οποίος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 91-97. Ο Κόουλ με δύο βολές μείωσε σε 93-97, 23.5 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Στα 19.8 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, ο Χάρισον έκανε το 93-99 με δύο βολές και ο ΜακΚίσικ στην εκπνοή, αφού η ομάδα έβγαλε μία ακόμα άμυνα στην παράταση, διαμόρφωσε με λέι-απ στον αιφνιδιασμό το τελικό 93-101, μέσα σε ξέφρενα πανηγύρια! Ο Ολυμπιακός πέτυχε την 7η νίκη του σε 10 εκτός έδρας παιχνίδια στην Ευρωλίγκα της τρέχουσας σεζόν και ανέβηκε στο «οκταδάτο» 11-9!

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-44, 61-63, 86-86 (κανονική διάρκεια), 93-101 (παράταση).

Οι διαιτητές: Ματέι Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Εμίλιο Πέρεθ (Ισπανία), Τόμας Τραβίτσκι (Πολωνία).