12 C

VNL: Πρώτη νίκη των Σλοβένων με Παγένκ και Στερν

Την πρώτη τους νίκη στο VNL πανηγύρισαν οι Σλοβένοι, οι οποίοι με μεγάλη ευκολία έκαμψαν την αντίσταση της νεανικής Ιταλίας στο Ρίμινι.

Οι Σλοβένοι παρότι προέρχοταν από ένα ντέρμπι με τη Σερβία (ηττήθηκαν με 3-1) ήταν σοβαροί στο τάραφλεξ και ασφαλώς η εμπειρία και οι παραστάσεις που έχουν οι διεθνείς αθλητές έπαιξαν τον ρόλο τους. Η Ιταλία άλλωστε έχει κατέβει με ταλαντούχα παιδιά στη διοργάνωση και ξεκουράζει τα μεγάλα αστέρια της.

Πλην του πρώτου σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Σλοβένοι πήραν αρκετά εύκολα τα άλλα δύο και πήραν τους τρεις βαθμούς (3-0). Βασικός αγωνίστηκε ο Ζίγκα Στερν του Φοίνικα Σύρου που είχε 12/25 επιθέσεις (δεύτερος σκόρερ του ματς), ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο νέος κεντρικός του Ολυμπιακού, Αλέν Παγένκ με 8 πόντους (6/11 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο).

Η αναμέτρηση είχε και ελληνικό χρώμα καθώς πρώτος διαιτητής ήταν ο Επαμεινώνδας Γεροθόδωρος.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 19-25, 15-25)