18.2 C

Βόλεϊ Ανδρών: Ασταμάτητοι οι Αργεντίνοι, πήραν το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο της ιστορίας τους στο Τόκιο!

Αλμπισελέστε σημαίνει πάθος και άρνηση στην ήττα. Αυτό επιβεβαίωσε και σήμερα (7/08) η εθνική ομάδα της Αργεντινής στο βόλεϊ, όπου πανηγυρίζει το δεύτερο (χάλκινο) μετάλλιο στην ιστορία της στους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Η σπουδαία και γεμάτη ταλέντο ομάδα του Μαρσέλο Ροδόλφο Μέντες, επικράτησε μετά από ένα τρομερό ματς διάρκειας περίπου δύο ωρών στον μικρό τελικό, με 3-2 σετ της μισητής αντιπάλου Βραζιλίας και «φόρεσε» το χάλκινο μετάλλιο στο στήθος για πρώτη φορά μετά το μακρινό 1988, γράφοντας ιστορία στην ιαπωνική πρωτεύουσα.

Ταυτόχρονα, οι Αργεντίνοι, που έφεραν το ματς στα μέτρα τους στο πέμπτο και καθοριστικό σετ, άφησαν εκτός βάθρου τους Βραζιλιάνους για πρώτη φορά μετά το 2004.

Εντυπωσιακό και γεμάτο αγωνία το φινάλε του ματς, με μοιραίο για τους Βραζιλιάνους τον Ντούγκλας Κορέϊρα Ντε Σόουζα που πήρε την τελευταία επίθεση πάνω του, δεχόμενος το μπλοκ των Αργεντίνων για το τελικό 15-13.

Τα σετ: 25-23, 20-25, 20-25, 25-17, 15-13.