15.9 C

Βόλεϊ: Κυπελλούχος Ρωσίας η Ντιναμό Μόσχας μετά από 12 χρόνια

Η Ντιναμό Μόσχας είναι η Κυπελλούχος Ρωσίας τη φετινή σεζόν, καθώς επικράτησε με 3-0 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στον τελικό του F4 της διοργάνωσης.

Η Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης προερχόταν από τη μεγάλη νίκη με 3-2 επί της Ζενίτ Καζάν στον ημιτελικό, ωστόσο στον τελικό στη Sibur Arena δεν είχε μεγάλη ενέργεια και ηττήθηκε χωρίς να παλέψει μέχρι το φινάλε των σετ. Αυτό ήταν το πρώτο τρόπαιο για την Ντιναμό Μόσχας μετά το 2008!

Ο MVP του Final Four, Τσβέταν Σοκόλοφ ήταν ασταμάτητος στα δύο πρώτα σετ με αποτέλεσμα να ολοκληρώσει το ματς ως πρώτος σκόρερ με 18 πόντους (52% στην επίθεση).

Ο Πάνκοφ μοίρασε άψογα το παιχνίδι στο τρίτο σετ και συνέβαλε τα μέγιστα ώστε ο Ποντλέσνιχ να ολοκληρώσει το ματς με 12 πόντους. Για τους γηπεδούχους ο Κλιούκα κινήθηκε σε ρηχά νερά (13π.) συγκριτικά με τον ημιτελικό, ενώ δυσκολεύτηκε πολύ στην υποδοχή ο Μελκοζέροφ (29%).

ΖΕΝΙΤ ΑΓ. ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ – ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΟΣΧΑΣ 0-3

Τα σετ: 0-3 (20-25, 21-25, 19-25)

Ζενίτ: Κλιούκα (13π. 55% επ., 1 μπλοκ), Πολετάεφ (11π. 43% επ.), Μπριζάρ, Ούρσοφ (5π.), Φιλίποφ, Ιάκοβλεφ (9π., 5 μπλοκ), Μελκοζέροφ (29% υπ. / 14% αρ.), Πασίτσκι (3π.), Κοβάλεφ

Ντιναμό: Ποντλέσνιχ (12π., 58% επ.), Βλάσοφ (8π., 2 μπλοκ), Σεμίσεφ (5π., 62% υπ.), Λιχοσέρστοφ (7π., 2 μπλοκ), Πάνκοφ, Σοκόλοφ (18π., 52%επ., 2 μπλοκ), Μπαράνοφ (18% υπ.).