21.4 C

Βόλεϊ ανδρών: Για νέο ρεκόρ ο Ολυμπιακός, ντέρμπι στην Πυλαία

Πρεμιέρα στην έδρα του πραγματοποιεί ο Ολυμπιακός κόντρα στην Κομοτηνή, ενώ ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει τον επικίνδυνο Ηρακλή στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Ανοίγει η αυλαία στην 3η αγωνιστική της Volley League, με τις αναμετρήσεις μεταξύ Ολυμπιακού – Κομοτηνής και ΠΑΟΚ  -Ηρακλή να ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα.

Ο Ολυμπιακός δίνει τον πρώτο εντός έδρας αγώνα του στο πρωτάθλημα με στόχο να πάρει την δεύτερη νίκη του μετά από αυτή κόντρα στον Παναθηναϊκό. Παράλληλα, θέλει να διευρύνει το νικηφόρο σερί του στο πρωτάθλημα σημειώνοντας την 32η σερί νίκη. Έτσι, θα ισοφαρίσει το αήττητο σερί του Ηρακλή πριν από 12 χρόνια και θα έχει την ευκαιρία να δημιουργήσει ένα νέο ρεκόρ.

Από την πλευρά της η Κομοτηνή θα επιδιώξει έστω το βαθμό κόντρα στους πρωταθλητές Ελλάδος. Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη «τσίμπησε» τον βαθμό από τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κι έδειξε πως θα δώσει μάχη για την παραμονή. Την αναμέτρηση διευθύνουν οι Ονόπας, Φραγκάκης.

Το ματς της ημέρας διεξάγεται στην Πυλαία ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ηρακλή. Οι δύο ομάδες από τη Θεσσαλονίκη ήρθαν αντιμέτωπες προ ολίγων εβδομάδων με τον ΠΑΟΚ να σημειώνει τη νίκη με 3-0 στο πλαίσιο της διοργάνωσης του League Cup.

Ο δικέφαλος του Βορρά προέρχεται από δύσκολες νίκες με 3-2 σετ και μέτρια εμφάνιση κόντρα σε Μπουγιούκσεχιρ και Κομοτηνή, ενώ από την πλευρά του ο Ηρακλής κέρδισε εύκολα με 3-0 σετ την Κηφισιά και θέλει σήμερα (17:00, ΕΡΤ3) να κάνει την έκπληξη στην Πυλαία. Διαιτητές του αγώνα θα είναι οι Κουτσούλας, Αβραμίδης.

Το πρόγραμμα της ημέρας ολοκληρώνει η αναμέτρηση του Εθνικού με τον Παμβοχαϊκό στην Αλεξανδρούπολη. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη δίνει τον πρώτο της αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα (18:30) απέναντι στην ομάδα που της βάζει δύσκολα τα τελευταία χρόνια. Η ομάδα από το Βραχάτι νίκησε στην πρεμιέρα με εντυπωσιακή εμφάνιση τον Φοίνικα Σύρου με 3-0 σετ κι έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής. «Άρχοντες» της αποψινής αναμέτρησης θα είναι οι Γεωργιάδης, Τζεπινκλής.