16.8 C

Volley League: Καθαρή επίθεση του Ηρακλή δόθηκε άουτ και ο Παναθηναϊκός έκανε το 0-2 σετ (pics)

Μεγάλη ένταση δημιουργήθηκε στη Μίκρα μετά την απόφαση να δοθεί άουτ η επίθεση του Ηρακλή σε κρίσιμο σημείο στο δεύτερο σετ. Η μπάλα φάνηκε από το ριπλέι να βρίσκει καθαρά μέσα (όπως φάνηκε και στην κανονική ροή της αναμέτρησης), ωστόσο δόθηκε άουτ.

Το ματς διεκόπη για λίγα λεπτά, ο διαιτητής Παπαδογούλας έδειξε από μία κόκκινη κάρτα σε Δημήτρη Ανδρεόπουλο και Γιάννη Ορφανό με αποτέλεσμα αντί για 26-25 (με την επίθεση μέσα), το σκορ να γίνει 26-27. Στη συνέχεια, οι Πράσινοι έκαναν το 26-28 και πήραν το σετ με 0-2.

Το περίεργο είναι πως δε χρησιμοποιήθηκε video check σε μια φάση που αλλοίωσε το αποτέλεσμα του δευτέρου σετ. Πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Μπάμπης Παπαδογούλας, που σφύριξε και την αναμέτρηση ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό στο Κλειστό του Αγίου Θωμά και ο οποίος δέχθηκε έντονη κριτική από τους Πράσινους για την απόφαση του να δείξει άουτ στην επίθεση της Οικονομίδου.

Κάτι που προκάλεσε και την έντονη αντίδραση του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού.