18.8 C

Volley League: Τρίποντα για Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ και Φοίνικα

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 σετ τον ΟΦΗ στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Volley League. Ο δικέφαλος είχε για άλλη μία φορά μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ραφαήλ Κουμεντάκη αλλά και τον Ούντρις.

Ο ΟΦΗ αδικείται από το τελικό σκορ καθώς έφτασε κοντά στην κατάκτηση ενός σετ αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην αποτελεσματική ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη. Ο ΟΦΗ στο 2ο σετ προηγήθηκε 23-20 αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 5-0 έκανε ανατροπή και με 25-23 έκανε το 2-0 σετ και έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο χωρίς απώλειες.

O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και με υπεροχή στο σερβίς και στο μπλοκ πήρε από την αρχή προβάδισμα με 9-4. Ο ΟΦΗ πάλεψε για να γυρίσει το σετ αλλά δεν διέθεται πίεση από το σερβίς και το μπλοκ, η διαφορά δεν έκλεισε και αποτυπώθηκε στο τελικό 25-20 που έκανε και το 1-0 σετ.

Στο σετ ο ΟΦΗ βελτίωσε την υποδοχή του και τα ποσοσοστά στο μπλοκ άμυνα και είχε προβάδισμα από την αρχή με 2-3 πόντους. Μάλιστα έφτασε και στο 23-20 με δύο επιθέσεις του Κάλα. Ο Ούντρις μείωσε σε 23-21 και ο Σωτηρίου που είχε μπει αλλαγή πήγε στη θέση του σερβίς και διέλυσε την υποδοχή των γηπεδούχων. Πήρε έναν άσσο για το 23-23 (είχε προηγηθεί και ένα λάθος του Κάλα για το 23-22) και με δύο διαδοχικά μπλοκ από Γουόλς, Κουμεντάκη έγινε η ανατροπή για το 25-23 και το 2-0 σετ.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε πολύ καλά και στο 3ο σετ όπου προηγήθηκε 10-7 με τους Βαϊόπουλο, Κότο. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 13-13 με Πετρέα και Κουμεντάκη. Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο. Με το χαμένο σερβίς του Γουόλς ο ΟΦΗ έφτασε στο 24-23. Ο Γάτσης με πρώτο χρόνο ισοφάρισε 24-24 και τελικά με δύο επιθέσεις του Ούντρις έγινε το 26-24 και το 3-0 σετ.

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 1 άσσος, 43 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 7 άσσοι, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 23-25, 24-26)

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Κάλας 14π. (14/23επ., 44%υπ., 22%αρ.), Αρπάγιου 1 (1/2επ.), Κότο 11 (11/21επ., 25%υπ., 25%αρ.), Βαϊόπουλος 3 (1/5επ., 2 μπλοκ), Τσέλιος 3 (2/5επ., 1 μπλοκ), Βάργας 15 (14/29επ., 1 άσσος, 54%υπ., 50%αρ.) / Δαρίδης (λ. – 35%υπ., 20%αρ.), Στεφανίδης, Γιαννόπουλος.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Πετρέας 6π. (4/11επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 6 (2/2επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 12 (7/14επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 88%υπ., 56%αρ.), Γάτσης 8

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα της Volley League. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με υπεροχή σε μπλοκ και με επίθεση που άγγιξε το 54% αποτελεσματικότητα νίκησε το Μίλωνα με 3-0 σετ και έφτασε τους 15 βαθμούς διατηρώντας την 2η θέση στη βαθμολογία μπροστά από τον ΠΑΟΚ που έπιασε τους 13.

Ο Παναθηναϊκός πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ αλλά από το 3ο σετ ο Μίλωνας μπήκε στον αγώνα και απείλησε με την απόδοση του. Μάλιστα η ομάδα της Νέας Σμύρνης στη μεγαλύτερη διάρκεια του 3ου σετ είχε προβάδισμα αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα ντεμαράζ στο φινάλε έκλεισε τον αγώνα στα τρία σετ και απέφυγε τις περιπέτειες όπως την περσινή σεζόν.

O Παναθηναϊκός μετά το 7-7 του 1ου σετ πήρε δύο κόντρα επιθέσεις με Ανδρεόπουλο και Στάλεκαρ και με ένα λάθος του Μίλωνα ξέφυγε 10-7. Η διαφορά άνοιξε στο 16-11 με την επίθεση του Βαν ντε Ντρις και στη συνέχεια με όπλο το μπλοκ οι γηπεδούχοι έκαναν επίδειξη δύναμης και το σετ έκλεισε άνετα 25-16 με τον Βέλγο διαγώνιο να κάνει επίθεση.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ μόνο που εκεί ο Παναθηναϊκός έκανε το μίνι σερί του στο 6-6 όταν ο Στάλεκαρ σκέπασε το μπλοκ της ομάδας του και έδωσε διαφορά με 14-9 και συνολικό σερί 4-0. Απάντηση δεν είχε ο Μίλωνας και όταν ο Ράπτης πήγε στο σερβίς τελείωσε το σετ με 25-18 κάνοντας άνετα το 2-0.

Στο 3ο σετ ο Μίλωνας με τον Μούχλια και τα λάθη του Παναθηναϊκού πήρε διαφορά 6-3 και αργότερα 9-6, αλλά ο Ανδρεόπουλος με ωραίο σερβίς χάλασε την υποδοχή του Μίλωνα και με συνολικό σερί 4-0 έδωσαν προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 10-9. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο με τον Ανδρεόπουλο να κάνει το 20-19 αλλά το Μίλωνα να απαντάει με σερί 3-0 και να βγαίνει μπροστά 22-20.     Ο Ανδρεόπουλος και ο Ράπτης απάντησαν με δικό τους σερί 3-0 για το 23-22 για το τριφύλλι. Ο Ματσιέι ισοφάρισε 23-23 αλλά Ράπτης και Ρανγκέλ με επιθέσεις λύτρωσαν τον Παναθηναϊκό για το 25-23 και το 3-0 σετ.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 1 άσσος, 41 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 32 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-18, 25-23)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (6/10επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 8 (8/14επ., 71%υπ., 14%αρ.), Ράπτης 13 (11/21επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 63%υπ., 26%%αρ.), Βαν ντε Ντρις 14 (13/25επ., 1 μπλοκ), Στάλεκαρ 9 (3/6επ., 6 μπλοκ) / Γκαράς (λ. – 68%υπ., 47%αρ.), Ρουσσόπουλος, Μπάσης.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 5π. (5/14επ., 33%υπ., 6%αρ.), Μπράιαν 6 (3/9επ., 3 μπλοκ), Ούρτσεβιτς 1 (1/1επ.), Σπυριούνης 3 (1/8επ., 2 μοπλοκ, 56%υπ., 22%αρ.), Καϊλασάλο 8 (8/26επ.), Ματσιέι 7 (5/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος)Π / Χανδρινός Άρης (λ. – 69%υπ., 38%αρ.), Μούχλιας 8 (7/16επ., 1 μπλοκ, 33%υπ., 13%αρ.), Δρογκάρης, Δορδοκίδης, Λάππας 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Βελούδης (λ), Τσαρκάτογλου 1 (1/1επ.), Δημόπουλος.

Ο Φίλιππος Βέροιας έβαλε δύσκολα στον Φοίνικα ΟΝΕΧ στον αγώνα για την 6η αγωνιστική της Volley League που ήταν επανάληψη του τελικού του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Ο Φίλιππος προηγήθηκε 1-0 σετ και 16-10 στο 2ο σετ αλλά ο Φοίνικας κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 3-1 σετ και μοναδική απώλεια ένα σετ. Η ομάδα της Σύρου σημείωσε την 4η νίκη της και ανέβηκε στους 11 βαθμούς ανοίγοντας την ψαλίδα των ομάδων της πρώτης 4αδας.

Κορυφαίοι του Φοίνικα ήταν ο Μιτσάλοβιτς και ο Κόστα αλλά και ο Καπετανίδης που μπήκε αλλαγή στο 20-16 του 2ου σετ. Από τον Φίλιππο ξεχώρισαν οι Γιάγκος, Σονάρι, Ρουμελιωτάκης.

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 14-14. Ο Φίλιππος με σερί 4-0 χάρις τους Προύσαλη, Σονάρι και τα λάθη του Φοίνικα ξέφυγε 18-14 αλλά οι συριανοι απάντησαν με το ίδιο νόμισμα (σερί 4-0) χάρις τα λάθη των γηπεδούχων (18-18). Ο Φίλιππος ήταν αποφασισμένος να πάρει το σετ και με ρίσκο στο σερβίς από τον Ρουμελιωτάκη δικαιώθηκε. Πήρε δύο κρίσιμους πόντους και με τον άσσο του Στουντζίνσκι έγινε το 25-22 και το 1-0 σετ.

Ο Φίλιππος μπήκε το ίδιο δυνατά και στο 2ο σετ με τον Ρουμελιωτάκη να βγάζει… φωτιές και οι Βαρβεσιώτης, Γιάγκος να κερδίζουν κρίσιμες μονομαχίες στο μπλοκ. Ο Φίλιππος προηγήθηκε 16-10 και κάπου εκεί ο Φοίνικας μπήκε στον αγώνα. Σε αυτό βοήθησε η είσοδος του Καπετανίδη στη θέση του κακού Στερν. Ο Φοίνικας μείωσε και με επιθέσεις και άσσο του Καπετανίδη έκανε σερί 4-0 ισοφαρίζοντας 23-23. Ο Φίλιππος για τελευταία φορά προηγήθηκε με τον Στουντζίσκι 24-23 αλλά ο Φοίνικας απάντησε με δύο πόντους του Ιερεζουέλο για το 25-24 και τελείωσε το σετ 28-26 με πόντο του Παπαδόπουλου και μπλοκ του Μιτσάλοβιτς στον Ρουμελιωτάκη ισοφαρίζοντας 1-1 σετ.

Από εκεί και πέρα ο Φίλιππος πέταξε λευκή πετσέτα καθώς φάνηκε η κόπωση. Οι αλλαγές του Φούλβιο Μπερτίνι έπιασαν τόπο καθώς Παπαδόπουλος, Καπετανίδης μαζί με τους Κόστα, Μιτσάλοβιτς έκανε δύο σερί 4-0 (αρχικά για το 13-7 και μετά για το 19-9). Το σετ τελείωσε με τρεις σερί πόντους του Καπετανίδη.

Ο Φίλιππος το πάλεψε στο 4ο σετ αλλά ο Φοίνικας είχε βρει ρυθμό με τον φορμαρισμένο Καπετανίδη. Αρχικά ξέφυγε 13-8 με σερί 3-0. Κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος και με δύο πόντους του Μιτσάλοβιτς πήρε τη νίκη με 25-22 και 3-1 σετ.

*Οι πόντοι του Α.Π.Σ.Φίλιππου Βέροιας προήλθαν: 5 άσσοι, 52 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ ο πόντοι προήλθαν: 3 άσσος, 60 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 26-28, 14-25, 22-25)

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Γιάγκος 9π. (5/10επ., 4 μπλοκ), Προύσαλης 2 (2 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 15 (14/27επ., 1 άσσος, 67%υπ., 38%αρ.), Βαρβετσιώτης 12 (10/21επ., 2 μπλοκ), Σονάρι 10 (9/12επ., 1 μπλοκ), Στουντζίσκι 15 (13/31επ., 2 άσσοι, 50%υπ., 34%αρ.) / Μπουράκης (λ. – 71%υπ., 33%αρ.), Μιχελάκης (λ), Στεφανίδης 1 (1/5επ.), Σιούτης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Φούλβιο Μπερτίνι):  Μιτσάλοβιτς 16π. (14/23επ., 2 μπλοκ), Παπαλεξίου 1 (1/4επ.), Ιερεζουέλο 6 (4/5επ., 2 μπλοκ), Κόστα 13 (11/14επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Φράγκος 3 (3/7επ., 62%υπ., 13%αρ.), Στερν 7 (7/13επ., 29%υπ., 14%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. – 62%υπ., 38%αρ.), Καρασαβίδης (λ), Παπαδόπουλος Π. 9 (8/14επ., 1 μπλοκ, 82%υπ.,  73%αρ.), Παπαγγελόπουλος 7 (4/8επ., 3 μπλοκ), Καπετανίδης 11 (8/15επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 60%υπ., 30%αρ.).