15.9 C

Βόλος – ΑΕΚ 1-0: Με την ψυχή στο στόμα οι Κιτρινόμαυροι (vid)

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου με την… ψυχή στο στόμα πανηγύρισε η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε με 1-0 στον Βόλο, αλλά χάρη στο 4-2 του πρώτου ματς στο ΟΑΚΑ σφράγισε την παρουσία της στην επόμενη φάση.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ σε ένα ακόμα παιχνίδι είχε τραγική αγωνιστική παρουσία, αλλά και… νοοτροπία μικρής ομάδας. Μετά το 70′ δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο, παίκτες της Ένωσης έπεφταν κάτω πονώντας (σηκώνονταν μετά από λίγη ώρα), ενώ ο Μανόλο Χιμένεθ φρόντιζε να παγώνει τον ρυθμό με διαδοχικές αλλαγές.

Ασφαλώς και αυτό αποτελεί ένα παράσημο για την ομάδα της Μαγνησίας, η οποία έπαιξε εξαιρετικά, δεν απειλήθηκε καθόλου και πίστεψε στην πρόκριση παρά το εις βάρος της αποτέλεσμα στο πρώτο ματς.

Το τελικό 1-0 δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα και το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από το 36ο λεπτό.

Ο Τσιντώτας ανέτρεψε τον Νίνη εντός περιοχής και ο Τζοβάρας υπέδειξε την άσπρη βούλα από την οποία ο Δουβίκας σημείωσε το 1-0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι Βολιώτες εξάντλησαν τις πιθανότητες τους και απειλήθηκαν ελάχιστα. Χαρακτηριστικό είναι πως οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις μία τελική στο πρώτο μέρος, αντί έξι των γηπεδούχων.

ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΤΟΥ ΤΣΙΝΤΩΤΑ ΚΑΙ ΤΟ 1-0 ΤΟΥ ΔΟΥΒΙΚΑ

Ο Μπαρτόλο ταλαιπώρησε αρκετά από τα αριστερά του Βόλου τον Σβάρνα που αγωνίστηκε – ελέω απουσιών – στο δεξί άκρο της άμυνας και σε πολλές περιπτώσεις φλέρταρε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Ανσαριφάρντ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της Ένωσης στο ματς, όταν στο 59′ σε τετ α τετ ηττήθηκε από τον Κλέιμαν.

Ο ΜΠΑΡΤΟΛΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕ ΤΟΝ ΣΒΑΡΝΑ

Από εκεί και πέρα με παγωμένο τον ρυθμό για τους λόγους που προαναφέρθηκαν, η ΑΕΚ κλείδωσε την πρόκριση.

Ο Χνιντ που πέρασε αλλαγή στο 82′ στο ματς αποβλήθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με δεύτερη κίτρινη κάρτα – θα μπορούσε και απευθείας κόκκινη – για πολύ σκληρό μαρκάρισμα και άφησε για το εναπομείναν ένα λεπτό την Ένωση με δέκα ποδοσφαιριστές.

ΒΟΛΟΣ – ΑΕΚ 1-0

Γήπεδο: Πανθεσσαλικό Στάδιο

Σκόρερ: 36′ πεν. Δουβίκας

Διαιτητής: Τζοβάρας

Κόκκινες: 90+3′ Χνιντ

Κίτρινες: Περέα, Μπαρτόλο, Νίνης, Γκρίλο, Κλέιμαν / Τσιντώτας, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Χνιντ

Βόλος (Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Tέκιο (70′ Ριένστρα), Τσοκάνης (83′ Νίκο Μαρτίνες), Μπαριέντος, Μπαρτόλο, Νίνης, Περέα (62′ Μπουένο), Δουβίκας.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώτας, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Λάτσι, Λόπες, Κρίστισιτς, Σάκχοφ (82′ Χνιντ), Σιμάνσκι, Γκαρσία (87′ Βασιλαντωνόπουλος), Μάνταλος (58′ Χριστόπουλος), Ανσαριφάρντ (83′ Μαχαίρας).