23.5 C

Βόλος – ΑΕΚ 1-3: Με ένα οχτάλεπτο ροντέο η Ένωση έπιασε κορυφή (vid)

📺Ένα χαμένο πέναλτι και δυο γρήγορα γκολ έγραψαν το βασικό μέρος της ιστορίας του Βόλος - ΑΕΚ στο Πανθεσσαλικό ⚽Οι Κιτρινόμαυροι έπιασαν κορυφή και θα παραμείνουν εκεί μονάχα αν ο Ολυμπιακός δεν νικήσει τον ΠΑΟΚ απόψε‼

Ένα τρελό οχτάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για την Ένωση ώστε να πανηγυρίσει τρίποντο κορυφής (1-3) απέναντι στον Βόλο που έχασε τη δική του ευκαιρία να προηγηθεί και δώρισε… τρία γκολ νίκης στην ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη.

Η ΑΕΚ έπιασε κορυφή εν αναμονή του ντέρμπι και είχε – ως συνήθως – σε μεγάλη μέρα τον Τσούμπερ με γκολ και δύο ασίστ, εκ των οποίων η τελευταία ήρθε στην τελευταία φάση του αγώνα με την άμυνα των γηπεδούχων ψηλά και με τον Ελβετό να στρώνει στον αμαρκάριστο Χατζισαφί για το τελικό 1-3.

Οι Βολιώτες μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και μάλιστα έχασαν μεγάλη τριπλή (!) ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ σε φάση διαρκείας στα καρέ του Στάνκοβιτς. Ο Αυστριακός κίπερ απομάκρυνε σε κόρνερ το τελευταίο σουτ του Γκρίλο στην κλειστή του γωνία μετά την πρώτη επέμβαση στην προσπάθεια του Μπαρτόλο.

Η μοναδική ευκαιρία χάθηκε από την άσπρη βούλα στο 40ό λεπτό με τον Ρεγκατέν. Ο Σιμόες ανέτρεψε τον Πουρίτα που πάτησε στην περιοχή και ελίχθηκε ωραία, ο Τζοβάρας υπέδειξε την άσπρη βούλα και ο Μαροκινός μεσοεπιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση για να σκοράρει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ομάδας της Μαγνησίας, ωστόσο χωρίς φόρα εκείνος γλίστρησε πάνω στην εκτέλεση και έστειλε την μπάλα άουτ θυμίζοντας… Τζον Τέρι με τη φανέλα της Τσέλσι.

Ο δεξιός μπακ του Βόλου που κέρδισε το πέναλτι υπέστη μυϊκό τραυματισμό δύο λεπτά αργότερα, με τους παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη να μην πετούν την μπάλα έξω και να συνεχίζουν κανονικά τη φάση για να βρουν εν τέλει δίχτυα με το σουτ στην κίνηση του Ανσαριφάρντ από ασίστ του Τσούμπερ.

Εν συνεχεία, από την άστοχη έξοδο του Κλέιμαν ο Άμραμπατ ανατράπηκε εκτός περιοχής ενώ έβγαινε τετ α τετ, αλλά ο Τζοβάρας συνέχισε τη φάση και άφησε τον Τσούμπερ να εκτελέσει για το 0-2 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε η αναμέτρηση αφού μέσα σε 8′.

Σημειώνεται πως ακολούθησε μεγάλη ένταση στο ημίχρονο με τον διαιτητή να μοιράζει τις κίτρινες με το… τσουβάλι.

Ο Γκιγιέρμο Αμπασκάλ είδε την ομάδα του να αφήνει περισσότερους χώρους στο δεύτερο μέρος αλλά ευτυχώς για τον ίδιο δεν το πλήρωσε και μάλιστα στο 79′ ο Ρινέρ σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Βράνιες και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2.

Ο χρόνος είχε στερέψει για τους Βολιώτες που κινδύνεψαν με τρίτο γκολ στο 82′ όταν ο Λιβάι Γκαρσία σούταρε στο δοκάρι. Ο μεσοεπιθετικός από το Τρινιδάδ και Τομπάγκο τραυματίστηκε λίγα λεπτά αργότερα ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα και μετά τη μεγάλη διακοπή ο Χατζισαφί διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΒΟΛΟΣ – ΑΕΚ 1-3

Σκόρερ: 42′ Ανσαριφάρντ, 45+3′ Τσούμπερ, 90+9′ Χατζισαφί

Γήπεδο: Πανθεσσαλικό

Διαιτητής: Τζοβάρας

Κίτρινες: Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι / Ανσαριφάρντ, Μάνταλος, Λε Ταλέκ

ΑΕΚ (Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμόες (77′ Σάκχοφ), Σιμάνσκι, Μάνταλος, Τσούμπερ (66′ Λε Ταλέκ), Άμραμπατ (90+2′ Χατζισαφί), Ανσαριφάρντ (67′ Λιβάι Γκαρσία)

Βόλος (Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα (45+1′ Ρινέρ), Ρομέρο, Φεράρι, Γκρίλο, Τσοκάνης, Μπαριέντος (77′ Νίνης), Ρεγκατέν (68′ Ροσέρο), Φερνάντες, Φαν Βερτ, Μπαρτόλο