21.2 C

Βόλος – Απόλλων Σμύρνης 1-0: Ο Φαν Βέερτ τον άφησε στον πάτο… (vid)

Ο Βόλος κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης (1-0), μετά την ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης το περασμένο Σάββατο, χάρη στον πρώτο του σκόρερ, Τόμας Φαν Βέερτ.

Ο εξ αναβολή αγώνας ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Κώστα Μπράτσου να έχει την υπεροχή σε όλο σχεδόν το ματς και εντέλει δίκαια να παίρνει το τρίποντο, απέναντι σε έναν αντίπαλο ο οποίος προσπαθούσε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Κότνικ, δίχως αποτέλεσμα. Η απόλυτη ανωτερότητα των γηπεδούχων αποδεικνύεται και από το γεγονός πως έξι από τις έντεκα τελικές τους πήγαν προς την εστία, σε αντίθεση με τις τρεις του Απόλλωνα που δεν βρήκαν στόχο…

To πρώτο ημίχρονο κύλησε με την ψαλίδα να γέρνει προς την μεριά των γηπεδούχων οι οποίοι τελικά πήραν το προβάδισμα, στο 23ο λεπτό, με τον Φαν Βέερτ να πετυχαίνει το 11ο γκολ του στο πρωτάθλημα έπειτα από μία πολύ όμορφη σέντρα του Φεράρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας θέλησε να αντιδράσει όμως οι ευκαιρίες του δεν ανησυχούσαν τον αντίπαλο κίπερ. Ο Βόλος προσπάθησε από τη μεριά του για ένα δεύτερο γκολ, όμως τελικά δεν κατάφερε να το πετύχει και κάπως έτσι οι Αθηναίοι έμειναν κολλημένοι στον πάτο της βαθμολογίας…

ΒΟΛΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 1-0

Γήπεδο: Πανθεσσαλικό

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Σκόρερ: 23′ Τόμας Φαν Βέερτ

Βόλος (Κ. Μπράτσος): Κότνικ, Ρομέρο, Γκιουλέν, Άλχο (39′ Πουρίτα), Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Μπαρτόλο, Ρεγκατέν (46′ Ορόθ), Φερνάντες, Φαν Βέερτ.

Απόλλων Σμ. (Μ. Γκρότε): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Γιακιμόφσκι (46′ Τουτουαρίμα), Ρόγκνε, Άλβες, Κάστρο (62′ Φατιόν), Σλίβκα, Μαρτίνες (83′ Σαλί), Παπαγεωργίου (76′ Σίγκνεβιτς), Παμλίδης (61′ Γιαννιώτας), Ιωαννίδης.