14.2 C

Βόλος-Άρης 1-0: Νικητές οι νεοφώτιστοι και το… ποδόσφαιρο

Σ’ έναν αγώνα γεμάτο αξιόλογες φάσεις και για τις δύο ομάδες, ο Βόλος ήταν εκείνος που εντέλει ξεχώρισε, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 1-0 του Άρη, ο οποίος αδυνατούσε για ακόμα μία φορά να μετουσιώσει τις ευκαιρίες του σε γκολ.

Οι δύο αντίπαλοι δεν φοβήθηκαν ο ένας τον άλλον, με αποτέλεσμα να παίζουν ανοιχτά, δίνοντας έμφαση στις επιθετικές τους προσπάθειες. Στο πρώτο ημίχρονο μοιράστηκαν από 4 τελικές, οι δύο εκ των οποίων βρήκαν στόχο για αμφότερες. Ωφελημένη δεν βγήκε κάποια ομάδα, αλλά οι φίλαθλοι που παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

Εξίσου ταχύς ήταν ο ρυθμός και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Βόλο, όμως, να έχει και την ουσία και να πετυχαίνει το γκολ στο 55′ από πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής ύστερα από χέρι του Σάσα και αξιοποίησε ο Γέντρισεκ. Οι ευκαιρίες στη συνέχεια διαδέχονταν η μία την άλλη, με τους «κιτρινόμαυρους» στο 82′ να φτάνουν μία ανάσα από την ισοφάριση, με τον Γκάμα να κάνει τη σέντρα, τον Ντιγκινί να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει με την επέμβαση του Γκαραβέλη στο δοκάρι.

Μέχρι το τέλος, όμως, τίποτα δεν άλλαξε, με την ομάδα του Χουάν Φεράντο να κάνει δύο τις νίκες της στο νέο πρωτάθλημα, στο οποίο ομολογουμένως έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά. Χωρίς τρίποντο παραμένει ο Άρης.

Βόλος (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Λύρατζης, Φερράρι, Διαμαντής, Δημόπουλος, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Ζοάο, Μουνίθ (81′ Μάντζης), Μυστακίδης (63′ Ηλιόπουλος), Γέντρισεκ (71′ Αουγκούστο)
Άρης (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Ντιγκινί, Μαντσίνι (57′ Λάρσον), Φετφατζίδης (80′ Γκάμα), Ιντέγε (65′ Μαρτίνεζ)