25.3 C

Βόλος – Αστέρας 0-1: Με Ντέλετιτς στο κόλπο της 6ης θέσης μέχρι τέλους

Δυναμικά και σταθερά στο κυνήγι της έκτης θέσης βρίσκεται ο Αστέρας Τρίπολης που πανηγύρισε σπουδαίο «διπλό» επί του Βόλου στο Πανθεσσαλικό, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Μίλος Ντέλετιτς στο 85′ (0-1).

Οι Αρκάδες κυριάρχησαν κόντρα στην ομάδα του Γκαγιέγκο και συνέχισαν να παρουσιάζουν καλή εικόνα με την προσθήκη του δανεικού από την ΑΕΚ, Σέρβου μεσοεπιθετικού και θα μπορούσαν να έχουν ανοίξει το σκορ από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Μπαράλες είδε δύο φορές την μπάλα να μην καταλήγει στα δίχτυα στις κεφαλιές που επιχείρησε, με τον Γκαραβέλη να αποκρούει την πρώτη και τη δεύτερη να καταλήγει στο δοκάρι. Παράλληλα, ο Κρέσπι επιχείρησε καλό σουτ δις, αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ των γηπεδούχων αποσόβησε κάθε πιθανό γκολ…

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο με τις αλλαγές και τους τραυματισμούς έπεσε απότομα, με τον Αστέρα όμως να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο και να χάνει κι άλλες ευκαιρίες για να βρει δίχτυα με επιθετικό μοχλό τον Ντέλετιτς που απείλησε τουλάχιστον τρεις φορές πριν βρει τελικά δίχτυα.

Στο 85′ ο Σέρβος βρέθηκε στην περιοχή, πλάσαρε τον Γκαραβέλη που είδε την μπάλα να περνά κάτω από τα πόδια του και έτσι να διαμορφώνεται το τελικό 0-1 που διατηρεί τον Αστέρα στο κόλπο της έκτης θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ.

Βόλος (Γκαγιέγκο): Γκαραβέλης, Τσίκα, Δημόπουλος, Λύρατζης (80′ Κάσες), Τσαούσης, Κανταμουρό (46′ Τόρες), Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Γέντρισεκ (64′ Ντεντάκης)

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ορτέγκα, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μουνάφο, Μαρκ Φερνάντεθ (80′ Χαουρέγκι), Ντέλετιτς (90′ Τασουλής), Κρέσπι (57′ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μπαράλες