20.4 C

Βόλος – Αστέρας Τρίπολης 2-1: Επιστροφή στην κορυφή για τους Βολιώτες

Ο Βόλος επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας εύκολα της ομάδας του Μίλαν Ράσταβατς που παραμένει η μεγάλη απογοήτευση του φετινού πρωταθλήματος

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Βόλος απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης με 2-1 και ανέβηκε και πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Αμπασκάλ έδειξε να έχει αφήσει πίσω της την κακή εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό και επέστρεψε στις νίκες.

Ο Ισπανός τεχνικός έδειξε πως η ομάδα του έχει τη δύναμη να σηκώνεται αμέσως στα πόδια της μετά από ένα στραβοπάτημα και η σημερινή (02/10) νίκη είναι σημαντική ενόψει της συνέχειας.

Από την άλλη η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς απογοήτευσε σε ακόμα ένα παιχνίδι, αφού παρότι είχε κάποιες καλές στιγμές για να διεκδικήσει τον αγώνα έδειξε πως τα αμυντικά προβλήματα παραμένουν εμφανή. Η ομάδα της Τρίπολης μετά από 5 αγωνιστικές έχει μόλις 2 βαθμούς και το μέλλον του Σέρβου τεχνικού μόνο βέβαιο δεν θεωρείται.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην μπαίνουν δυνατά αφού οι δυνατές μονομαχίες και τα σκληρά μαρκαρίσματα είχαν τη δική τους δυναμική. Ο Αστέρας μπήκε καλύτερα στον αγώνα και είχε την πρώτη καλή στιγμή με το σουτ του Σίτο μόλις στο 11’.

Στη συνέχεια οι Βολιώτες ανέβασαν ρυθμό και στο 18’ κέρδισαν πέναλτι όταν ο Παπαδόπουλος ανέτρεψε τον Ρεγκατέν και ο διαιτητής Παπαπέτρου έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φαν Βέερτ και έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας για το 1-0. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τις δύο ομάδες να προσέχουν πολύ στα μετόπισθεν και να μην επιτρέπουν η μία στην άλλη να βρουν χώρους για να γίνουν απειλητικές.

Στο 79’ ο Βόλος έκανε δύο τα τέρματα του, όταν ο Ρεγκατέν μετά από κλέψιμο μπήκε στην περιοχή γύρισε στον Φεράρι και εκείνος με όμορφο πλασέ νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 2-0.

Οι Αρκάδες στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό και βρήκαν το γκολ με μία υπέροχη έμπνευση του Κέβιν Σόνι. Ο Καμερουνέζος έκανε δύο κοντρόλ και με εκπληκτικό γυριστό έστειλε τη μπάλα στη γωνιά του Κλέιμαν για το 2-1.

Στα τελευταία λεπτά όσο και αν προσπάθησε ο Αστέρας δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και έτσι ο Βόλος με τη νίκη που πέτυχε σκαρφάλωσε και πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΒΟΛΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-1

Σκόρερ: 18′ (πεν.) Φαν Βεερτ, 79′ Φεράρι, 85′ Σόνι

Γήπεδο: Πανθεσσαλικό

Διαιτητής: Παπαπέτρου

Κίτρινες: 31′ Ρομέρο, 48′ Φεράρι, 54′ Φερνάντες,88′ Κλέιμαν, 34′ Μπαράλες, 86′ Σόνι

Βόλος(Αμπασκάλ): Κότνικ (46′ Κλέιμαν), Φεράρι, Γκρίλο, Ρομέρο, Πουρίτα, Τσοκάνης, Μπαριέντος (73′ Σοάρες), Φερνάντες (86′ Γκουλέν), Ρεγκατέν, Μπαρτόλο (59′ Ροσέρο), Φαν Βέερτ (86′ Τερεζίου)

Αστέρα(Ράσταβατς):Παπαδόπουλος, Άλβαρες (76′ Τασουλής), Ατιένθα, Καστάνιο, Καρμόνα, Βαλιέντε, Μουνάφο, Κανελλόπουλος (63′ Μπενίτο), Σίτο, Γκαρθία (75’Ριέρα), Κρέσπι