22.5 C

Βόλος – Λαμία 1-1: Άντεξε με δέκα η ομάδα του Γρηγορίου (vids)

Βόλος και Λαμία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, για την 17η αγωνιστική της Super League. Δούβικας και Ντέλετιτς οι σκόρερ για τις δύο ομάδες, με τα δύο τέρματα να σημειώνονται με διαφορά δευτερολέπτων.

Καλύτερη η Λαμία στο α’ ημίχρονο, είχε και δοκάρι

Η Λαμία ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους Ντέλετιτς και Ρόμανιτς, οι οποίοι δημιουργούσαν διαρκώς κινδύνους από τις πτέρυγες, ενώ συνέκλιναν συχνά και προς τον άξονα, με τον Τιρόνε να παίζει δίπλα στον Αραμπούλι. Αντίθετα ο Βόλος προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως με σέντρες, δίχως μεγάλη επιτυχία.

Το ματς ξεκίνησε πολύ υποτονικά με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους και τον Βόλο να έχει την κατοχή της μπάλας στα πρώτα δέκα λεπτά του παιχνιδιού. Στο 10’ ο Σαλβαδόρ Σάντσες έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας των Φθιώτων, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Επασί.

Στην συνέχεια ακολούθησε ένας επιθετικός μονόλογος για την Λαμία, η οποία έχασε πολλές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 13’, όταν ο Ντέλετιτς έκανε ωραία κάθετη πάσα για τον Ρόμανιτς, ωστόσο αυτός έστειλε την μπάλα πάνω στον Κλέιμαν στο τετ-α-τετ.

Στο 20’, η καλύτερη στιγμή στο πρώτο μέρος, όταν ο Ρόμανιτς έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Αραμπούλι, ο Γεωργιανός βρέθηκε φάτσα φόρα με το τέρμα, ωστόσο έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Ντέλετιτς εκτέλεσε φάουλ λίγο πιο μπροστά από το κέντρο, ο Αντέτζο βρέθηκε εντελώς μόνος του στο σημείο του πέναλτι, αλλά το τελείωμά του ήταν απελπιστικά άστοχο.

Στο 32’ οι παίκτες της Λαμίας γύρισαν ωραία την μπάλα έξω από την περιοχή του Βόλου, τελικός αποδέκτης ήταν ο Τζανδάρης, ο οποίος με ωραία ενέργεια απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, επιχείρησε το σουτ, με τον Κλέιμαν να αποκρούει.

Στο 33′ ο Αραμπούλι βρέθηκε εκ νέου σε πλεονεκτική θέση, καθώς επωφελήθηκε από τις κόντρες, ωστόσο έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ, σπαταλώντας μια ακόμα ευκαιρία για την Λαμία. Μετά από την συγκεκριμένη φάση ο Βόλος ισορρόπησε, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται στα τελευταία 10 λεπτά του ημιχρόνου.

Γρήγορος ρυθμός στην επανάληψη, με 10 η Λαμία από το 67′

Η Λαμία μπήκε δυνατά στην αρχή του ημιχρόνου, θέλοντας να αιφνιδιάσει την ομάδα της Μαγνησίας. Πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου, το μονοκόμματο σουτ του Μαρτίνεθ (της Λαμίας) με τον εξαιρετικό Κλέιμαν, να σώζει την ομάδα του.

Στο 51′ ήρθε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης. Ο Ρενάτο Σάντος εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Δουβίκας ήταν αφύλακτος στην γωνία της μικρής περιοχής στο πρώτο δοκάρι, και με εξαιρετικό γυριστό σουτ, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, πετυχαίνοντας το πέμπτο προσωπικό του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Εδώ το γκολ του Δουβίκα:

Η Λαμία είχε άμεση απάντηση, καθώς λίγα δευτερόλεπτα μετά (52′), έφερε το παιχνίδι εκ νέου στα ίσια. Έπειτα από απομάκρυνση της μπάλας από τον Τζανετόπουλο, ο Αραμπούλι πήρε την μπάλα, έφυγε στην κόντρα επίθεση, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Ντέλετιτς, και αυτός με ωραίο πλασέ «εκτέλεσε» τον Κλέιμαν.

Εδώ το γκολ του Ντέλετιτς:

Η φάση ελέγχθηκε στο VAR για πιθανό επιθετικό φάουλ του Ρόμανιτς στον Ντεντάκη, με τον Ιβάν Μπέμπεκ να ελέγχει ο ίδιος την φάση στο μόνιτορ, αλλά να μην παίρνει πίσω την αρχική του απόφαση. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο σκόρερ του γκολ, πέρασε την γραμμή του γηπέδου, όταν ο διαιτητής εξέταζε την φάση στο VAR, και τιμωρήθηκε ορθά από τον Κροάτη διαιτητή, με κίτρινη κάρτα.

Στο 59′ ο Μπαρτόλο δοκίμασε το πόδι του από μακριά με το σκαστό σουτ που επιχείρησε να βάζει δύσκολα στον Επασί, ο οποίος έκανε διπλή προσπάθεια για να επέμβει. Στο 67′ ο Ντέλετιτς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, καθώς χτύπησε με τον αγκώνα τον Φράνκο Φεράρι στο πρόσωπο, και δικαίως αποβλήθηκε.

Στο 76′ η Λαμία που απειλούσε με κόντρα επιθέσεις, έφυγε στην αντεπίθεση με τον νεοεισελθόντα στο ματς, Αντάμα Μπα, εκείνος έκανε μια κούρσα μέχρι την περιοχή, έστρωσε στον Σκόνδρα, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε εξουδετερώθηκε από την άμυνα του Βόλου.

Δύο λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Βόλου να απειλήσει με τον Ριένστρα, να δοκιμάζει ωραίο σουτ από την γραμμή της περιοχής, με τον Επασί να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 80′, ο Βόλος, ο οποίος συνέχιζε να επιτίθεται από τα αριστερά, λόγω των ανεβασμάτων του Φράνκο Φεράρι, βρέθηκε κοντά στο γκολ, όταν από σέντρα του Ιταλού μπακ, ο Δουβίκας έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Επασί του «στέρησε» το δεύτερο γκολ.

Όσο περνούσε η ώρα ο Βόλος έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο με την Λαμία, να οπισθοχωρεί, ώστε να διατηρήσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Ωστόσο στις καθυστερήσεις, και συγκεκριμένα στο 92′, παραλίγο να «κλέψει» το τρίποντο, όταν ο Αντάμα Μπα έφυγε μόνος του στην κόντρα επίθεση, διασχίζοντας το μισό γήπεδο, βγήκε τετ-α-τετ με τον Κλέιμαν, αλλά το τελείωμά του ήταν κακό. Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας, μετά το τελευταίο σφύριγμα της λήξης του διαιτητή.

Σκόρερς: Δουβίκας 51′ – Ντέλετιτς 52′
Κάρτες: Μήτογλου 76′, Σάντσες 86′, Κρητικός 93′ – Μπεχαράνο 50′, Ντέλετιτς 56′ + 68′ (αποβολή),

Βόλος (Άχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Μήτογλου, Σάντσες, Γκρίλο (Νίνης 34′), Σάντος, Ριένστρα, Μπαριέντος (Κρητικός 84′), Μπαρτόλο (Μαρτίνες 67′), Περέα (Ντεντάκης 46′), Δουβίκας

Λαμία (Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνες, Μπεχαράνο, Τζανδάρης (Μπιάρνασον 66′), Ρόμανιτς (Προβυδάκης 91′), Τιρόνε (Καραμάνος 46′), Ντέλετιτς, Αραμπούλι (Μπα 65′).