21 C

Βόλος – ΟΦΗ 0-2: Σε ανοδική τροχιά οι Κρητικοί, καταιγιστικοί στο Πανθεσσαλικό (vid)

Με πρωταγωνιστή τον Τοράλ οι Κρητικοί έκαναν περίπατο στο Πανθεσσαλικό από το πρώτο ημίχρονο όπου είχαν και τέσσερα δοκάρια

Η ανοδική πορεία του ΟΦΗ στο φετινό πρωτάθλημα συνεχίστηκε και μετά τη διακοπή των εθνικών ομάδων, καθώς οι Κρητικοί πραγματοποιώντας το τέλειο πρώτο ημίχρονο επικράτησαν με 2-0 του Βόλου στο Πανθεσσαλικό για τη 10η αγωνιστική.

Οι Κρητικοί είχαν πρωταγωνιστή τον Γιον Τοράλ που σημείωσε δύο γκολ (12′, 50′) ενώ είχαν και τέσσερα δοκάρια (!) στο πρώτο μέρος με το τελικό σκορ να κολακεύει την εικόνα της ομάδας του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ που έμοιαζε εντελώς εκτός τόπου και χρόνου.

Μόλις στο 12′ ο Τοράλ μπήκε στην περιοχή και με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας των γηπεδούχων. Νωρίτερα, ο ποδοσφαιριστής του ΟΦΗ είχε δοκάρι, ενώ στο ριμπάουντ ο Μεγιάδο σημάδεψε και εκείνος το δοκάρι (!) με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να γλιτώνουν προσωρινά.

Στο 17′ ο Γκαγιέγος σημάδεψε εκ νέου το δοκάρι, με τον Καμάου να γίνεται κάτοχος της μπάλας και να αστοχεί σε κενή εστία. Στο 38′ ο Τοράλ είχε κι άλλο δοκάρι, με τον Βόλο να αισθάνεται τυχερός που γλίτωσε από δεύτερο γκολ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με το δεύτερο γκολ του ΟΦΗ. Ο Μαρινάκης στο 50′ έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, οι γηπεδούχοι δεν απομάκρυναν και ο Τοράλ έγραψε το 0-2. Η ομάδα του Αμπασκάλ σε κανένα σημείο δεν έδειξε πως μπορεί να πάρει κάτι από το παιχνίδι με εξαίρεση τη φάση του 76ου λεπτού όπου ο Φαν Βέερτ με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι μετά τη σέντρα του Ρεγκατέν.

ΒΟΛΟΣ – ΟΦΗ 0-2

ΓΗΠΕΔΟ: Πανθεσσαλικό

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μανούχος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φερνάντες / Μαρινάκης, Καμάου, Διαμαντής

ΒΟΛΟΣ (Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Ρομέρο, Γκουλέν (87΄ Τερεζίου), Ρινέρ, Φεράρι, Ορός (79΄ Ροσέρο), Τσοκάνης, Νίνης (46΄ Πάολο Φερνάντες), Ρεγκατέν, Φαν Βέερτ, Μπαρτόλο

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης (71΄ Διαμαντής), Μπαλογιάννης, Τοράλ (78΄ Σελίμοβιτς), Μεγιάδο, Γκαγιέγος, Καμάου (65΄ Γρίβας), Φαν Ντούινεν (78΄ Καστάνιος), Λάμπρου (78΄ Στάικος).