20.5 C

Βόλος – ΟΦΗ 1-4: Κρητικός θρίαμβος στο Πανθεσσαλικό

Ο ΟΦΗ πέρασε σαν σίφουνας από τον Βόλο, υποχρεώνοντας την ομώνυμη ομάδα σε βαριά ήττα. Αυτή ήταν η δεύτερη και σαφώς πιο εντυπωσιακή νίκη των Κρητικών στη φετινή Super League.

Οι ισορροπίες του αγώνα διαταράχθηκαν νωρίς, με τον Σάντσες να αποβάλλεται στο 30′ για την ανατροπή του Σαρδινέρο. Ο Αργεντινός ήταν ο τελευταίος αμυντικός του Βόλου και για να γλιτώσει πιθανό γκολ, καταδίκασε την ομάδα του να ζήσει αυτά που βίωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς…

Η ωραιότερη φάση του αγώνα ήταν αυτή που δεν έγινε γκολ: ένα καταπληκτικό ψαλίδι του Δουβίκα πέρασε λίγα εκατοστά έξω από το δεξί «Γ» του ΟΦΗ. Αν η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα, τότε ο Καραντώνης θα έπρεπε να σφυρίξει τη λήξη και να κατακυρώσει τιμής ένεκεν τη νίκη στον Βόλο. Έστω κι αν το ρολόι έδειχνε μόλις το 17ο λεπτό.

Η αποβολή του Σάντσες έφερε σε δύσκολη θέση τους γηπεδούχους και λίγο αργότερα ο Ντε Γκουζμάν άνοιξε το σκορ εκμεταλλευόμενος μια κακή εκτίμηση στο κέντρο της άμυνας. Τα υπόλοιπα ήταν απλώς θέμα χρόνου. Ο ΟΦΗ συντήρησε το προβάδισμά του όταν στο β’ μέρος οι Βολιώτες αποφάσισαν να τα παίξουν όλα για όλα και με υπομονή περίμενε την ευκαιρία για να χτυπήσει στην κόντρα. Ο Σαρδινέρο σκόραρε, το γκολ του ακυρώθηκε, αλλά στο 79′ ο VAR διόρθωσε την γκάφα του επόπτη να σηκώσει τη σημαία για οφσάιντ.

Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με τον Δημόπουλο, γκολ που ουσιαστικά αποτέλεσε τον επιθανάτιο ρόγχο: στο 87′ ο Νέιρα έκανε το 1-3 και η παράδοση του Βόλου ολοκληρώθηκε στις καθυστερήσεις με το εύστοχο πέναλτι του Στάρτζεον. Ο ΟΦΗ πήρε βαθιά ανάσα, έστω κι αν δεν κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην εστία του για ένα ακόμη εκτός έδρας ματς. Κάτι που συμβαίνει εδώ και ενάμισι χρόνο…

Βόλος – ΟΦΗ 1-4

Σκόρερ: 84′ Δημόπουλος – 39′ Ντε Γκουζμάν, 79′ Σαρδινέρο, 87′ Νέιρα πεν., 90’+2′ Στάρτζεον.

Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας)

Κόκκινη: 30′ Σάντσες

Κίτρινες: Ουάρντα, Κοροβέσης, Λυμπεράκης, Νέιρα

ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ: Γκαραβέλης, Φερράρι, Σάντσες, Κολόμπο, Κιάκος (79΄Νίνης), Γκουαροτσένα, Μπαριέντος, Ουάρντα, Μαρτίνες (33΄Δημόπουλος), Περέα (79΄Μπαρτόλο), Δουβίκας (90΄Γέντρισεκ)

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ουές, Γιαννούλης, Διαμαντής, Κοροβέσης (46΄Λυμπεράκης), Νέιρα (90+3΄Γιάννου), Μεγιάδο, Γρίβας (89΄Σακόρ), Ντε Γκουζμάν (90+3΄Μπαλογιάννης), Στάρτζεον, Σαρδινέρο