13.2 C

Βόλος – Παναιτωλικός 1-2: Τεράστια νίκη παραμονής για τους Αγρινιώτες (vid)

Ο Παναιτωλικός επικράτησε με 2-1 επί του Βόλου στο Πανθεσσαλικό για την 12η αγωνιστική της Superleague σε έναν αγώνα που ήρθαν τα πάνω-κάτω στο πρώτο ημίχρονο!

Ο σύλλογος της ομώνυμης πόλης δεν κατάφερε να κερδίσει για ένα ακόμα παιχνίδι – το 8ο σερί στο πρωτάθλημα – και πλέον κινδυνεύει να βρεθεί στην 9η θέση, εάν ο Αστέρας Τρίπολης κερδίσει αύριο τον Άρη. Από την άλλη ο Παναιτωλικός παρά την επικράτηση του βρίσκεται ακόμα σε κίνδυνο να υποχωρήσει στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, με τους αντιπάλους του να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ με το… καλησπέρα στο ματς, αφού ο Μόρσεϊ απέφυγε τον Ρομέρο και ευστόχησε με δυνατό σουτ, κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του μόλις στο 3ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης.

Το 1-1 δεν άργησε να γίνει και μέσα σε τέσσερα λεπτά ο Ρεγκατέν εκτέλεσε ένα πολύ όμορφο φάουλ, ισοφαρίζοντας με αυτόν τον τρόπο για τους γηπεδούχους. Από υπέροχη φάση από τα αριστερά ο Νίκος Καρέλης με κεφαλιά-ψαράκι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η υπεροχή ανήκε στον Βόλο, όμως οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πατήσουν σωστά στην αντίπαλη περιοχή και ως εκ τούτου το 1-2 παρέμεινε μέχρι τέλους.

ΒΟΛΟΣ (Αμπασκάλ): Κλέϊμαν, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Ρινέρ (50′ Βοϊτκόφσκι), Σοάρες (77′ Νίνης), Ορόζ (78′ Τσοκάνης), Ρεγκατέν, Μπαρτόλο, Ροσέρο (66′ Τερεζίου), Φαν Βέερτ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης, Καρέλης (85′ Βέργος), Αντούνες, Μεντόσα (75′ Μεντόσα), Φλόρες, Χουχούμης, Τσιγγάρας, Μόρσεϊ, Βργκότς, Μπαρμπόσα (64′ Ντουάρτε).