12.5 C

Βόλος – Παναιτωλικός 3-1: Σπρωξιά στον γκρεμό

Το απόλυτο φαβορί για την κατάληψη της 7ης θέσης έγινε ο αδιάφορος βαθμολογικά Βόλος που ισοπέδωσε στο Πανθεσσαλικό με 3-1 τον Παναιτωλικό και τον… έσπρωξε στον γκρεμό, κάνοντας μεγάλο δώρο σε ΟΦΗ και κυρίως ΑΕΛ.

Οι γηπεδούχοι «δάγκωναν» από τα πρώτα λεπτά και έδειξαν στην ομάδα του Αγρινίου με τις πολλές απουσίες πως δύσκολα θα καταφέρει να πάρει κάτι από το ματς.

Τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα από το 2ο λεπτό, όταν ο Ριένστρα δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής και νίκησε τον Κνετ για το 1-0.

ΤΟ 1-0 ΤΟΥ ΡΙΕΝΣΤΡΑ

Η ομάδα του Αγρινίου άργησε να συνέλθει και στο 13′ το λάθος του Ταχάρ οδήγησε σε πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν χέρι, ο Σιδηρόπουλος εξέτασε το VAR και έδειξε την άσπρη βούλα από την οποία ο Μπουένο έκανε το 2-0.

ΤΟ 2-0 ΤΟΥ ΜΠΟΥΕΝΟ

Με πέναλτι μείωσε ο Παναιτωλικός στο 36′. Ύστερα από χέρι του Περέα, ο Σιδηρόπουλος εξέτασε το VAR και έδωσε το πέναλτι. Ο Βέργος ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

ΜΕΙΩΣΕ Ο ΒΕΡΓΟΣ

Ωστόσο, η χαρά δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 42′ ο Μήτογλου μετά από εκτέλεση κόρνερ βρέθηκε αμαρκάριστος και έκανε το στοπάρισμα με το στήθος, ενώ στη συνέχεια σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-1.

ΤΟ 3-1 ΤΟΥ ΜΗΤΟΓΛΟΥ

Το δεύτερο ημίχρονο είχε αρκετές φάσεις και συγκινήσεις, με την ένταση να είναι υψηλή και τον Παναιτωλικό να έχει τα ηνία του ματς. Από την πλευρά του, ο Βόλος φρόντισε να διαχειριστεί το υπέρ του προβάδισμα και να μην προβεί σε ιδιαίτερο ρίσκο στην επίθεση του.

Ο Βέργος βρέθηκε τετ α τετ στο 86′, αλλά απέναντι από τον Κλέιμαν δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και σημάδεψε το δοκάρι.

ΒΟΛΟΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-1

Γήπεδο: Πανθεσσαλικό

Σκόρερ: 3′ Ριένστρα, 13′ Μπουένο, 42′ Μήτογλου / 36′ Βέργος

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος

Κίτρινες: – / Ταχάρ

Βόλος (Λόπεθ): Κλέιμαν, Τέκιο, Μήτογλου, Γκρίλο, Φεράρι, Νίνης, Ριένστρα, Κρητικός (84′ Σαλβαδόρ Σάντσες), Μπουένο (57′ Ρενάτο), Μπαρτόλο (74′ Κιάκος), Περέα

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κνετ, Μεντίνα (53′ Καρέλης), Καρασαλίδης (53′ Μανθάτης), Τσότσαλιτς, Ελίας Περέιρα (74′ Γιάκολις), Εντινγκά, Ταχάρ, Ντίας, Μεντόσα (53′ Ντάλσιο), Αριγίμπι (74′ Ντουάρτε), Βέργος