22.5 C

Βοσνία – Ελλάδα 65-70: Παραλίγο… αυτόχειρας

Η Εθνική νίκησε τη Βοσνία/Ερζεγοβίνης με 65-70, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των «παραθύρων» της FIBA για την πρόκριση στο Eurobasket 2021, κάνοντας το 2/2, με την εμφάνισή της, ωστόσο, να μην πείθει.

Ο αγώνας ξεκίνησε καλύτερα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μπόρεσαν να προηγηθούν νωρίς στην πρώτη περίοδο με τέσσερις πόντους (8-4), αλλά η Ελλάδα αντέδρασε άμεσα και γύρισε την αναμέτρηση. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Ελλάδα στο +1 (16-17) και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να δείχνει από πολύ νωρίς ότι θα ηγηθεί της επίθεσης.

Η συνέχεια ήταν αρκετά καλή για την Εθνική, καθώς μπόρεσε να πιέσει αρκετά τη Βοσνία και μέσα από την σκληρή της άμυνα πήγε στα αποδυτήρια στο +6 (34-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου με τους Λαρεντζάκη (15 π), Αγραβάνη (17 π) και Μαργαρίτη (14 π) να δίνουν τον τόνο επιθετικά ανέβασε αρκετά την απόδοσή της και μπόρεσε να προηγηθεί ακόμα και με 16 πόντους (43-59) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ωστόσο, το φάντασμα των κακών τέταρτων δεκαλέπτων έκανε την εμφάνισή του και στη Βοσνία, με την Εθνική να μην είναι συγκεντρωμένη στον αγώνα. Η Βοσνία ξεκίνησε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να μειώσει ακόμα και στους τρεις πόντους (65-68) τη διαφορά.

Η Ελλάδα, όμως, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να κερδίζει καθοριστικά ριμπάουντ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της και να φύγει με το «διπλό» από τη Βοσνία, κάνοντας το 2/2.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 34-40, 43-59, 65-70