20.4 C

Βουλιαγμένη – Σαβόνα 10-10: Ανοιχτή η πρόκριση για τον ΝΟΒ

Ισόπαλη 10-10 με τη Σαβόνα ήρθε η Βουλιαγμένη, στο πρώτο παιχνίδι της για τον Α΄ όμιλόο της Β΄ προκριματικής φάσης του Champions League υδατοσφαίρισης, που διεξάγεται στο Τσόλνοκ της Ουγγαρίας.

Ο ΝΟΒ προηγήθηκε 2-0 και 3-1 στο ξεκίνημα, αλλά στη συνέχεια οι Ιταλοί βρήκαν λύσεις στην επίθεση και πέρασαν μπροστά με 6-4. Δύο συνεχόμενα γκολ του Γκιουβέτση (ένα σε παίκτη παραπάνω κι ένα με πέναλτι) διαμόρφωσαν το 6-6 του ημιχρόνου και από και κι έπειτα έγινε ματς για… γερά νεύρα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στην πρωτοπορία.

Η Σαβόνα προηγήθηκε 10-9 με πέναλτι του Φοντέλι στις αρχές της τελευταίας περιόδου, αλλά η ομάδα του Χρβόγε Κόλιανιν «έβγαλε» δύο άμυνες με παίκτη λιγότερο και ο Καλογερόπουλος ισοφάρισε, τρια λεπτά πριν τη λήξη. Στο τέλος η Βουλιαγμένη είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά το σουτ του Γκιουβέτση σε παίκτη παραπάνω ήταν άστοχο.

Το σημερινό αποτέλεσμα αφήνει ορθάνοιχτο το δρόμο της πρόκρισης για το ΝΟΒ, ο οποίος αύριο (9/10, 17:00) θα αντιμετωπίσει τη Γιάντραν Χέρτσεγκ Νόβι από το Μαυροβούνιο, ενώ την Κυριακή (10/10, 12:00) θα παίξει με την οικοδέσποινα του ομίλου Τσόλνοκι.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-3, 3-3, 1-1

Η σύνθεση της Βουλιαγμένης: Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης, Αλαφραγκής, Γκιουβέτσης 3, Τρούλος 1, Πάπαριτς, Λόζινα 1, Καλογερόπουλος 2, Χαλυβόπουλος, Καπότσης 1, Κουρούβανης, Σκουμπάκης 2, Ανδρεάδης

Για τη Σαβόνα σκόραραν οι Ρίτσο 3, Φοντέλι 2, Ρόκι, Βούσκοβιτς, Μολίνα, Μπρούνι, Ιόκι