17.6 C

Βουλιαγμένη – Κίνεφ Κίρισι 10-11: Όλα για όλα με τη Λέιντεν για την πρόκριση

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες του στη LEN Euroleague Γυναικών, καθώς γνώρισε την ήττα από την οικοδέσποινα του ομίλου Η’, Κίνεφ Κίρισι, με 11-10, παρά την πολύ καλή εμφάνιση.

Πλέον, με νίκη στην τελευταία (3η) αγωνιστική του ομίλου, την Κυριακή (1/12) απέναντι στην Ολλανδική Λέιντεν, τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου θα πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΝΟΒ μπήκε εξαιρετικά στο ξεκίνημα του αγώνα και πήρε προβάδισμα με 5-2 στην πρώτη περίοδο, όμως η Ρωσική ομάδα ανέβασε το ρυθμό της στα επόμενα δύο οκτάλεπτα και προηγήθηκε με 10-7. Στην τελευταία περίοδο του αγώνα, η ομάδα του Λαιμού μείωσε στο σκορ, ενώ έφτασε στο 11-10, 0:48 πριν από τη λήξη, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να ισοφαρίσει και αυτό ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Θυμίζουμε ότι στην επόμενη φάση προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο.